Haber
24 Haziran 2019 - Pazartesi 13:09
 
Siyasi partilerden ortak tepki: 'Halkın iradesi'
İstanbul seçimlerinde İstanbul’da da görev alan siyasi partiler Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazanmasının ardından açıklamalarında halkın iradesinin kazandığına vurgu yaptılar
YEREL POLİTİKA Haberi
Siyasi partilerden ortak tepki: 'Halkın iradesi'

Yüksek Seçim Kurulu(YSK) tarafından verilen karar sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanlığı seçimleri iptal edildi ve ardından 19 günlük başkanlık süresi sona eren CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası alındı. Ardından AK Parti Adayı Binali Yıldırım ve CHP Adayı Ekrem İmamoğlu yeniden seçim atmosferine girdi. Yaklaşık 1 buçuk aylık bir süreçte iki aday mahalle mahalle, ev ev ziyaretlerini sürdürerek vatandaşlara vaatlerini ve yaşanan süreci anlattı. Bir taraf seçimlerde hile yapıldığını iddia ederken diğer taraf ise seçim sonuçlarına YSK eliyle müdahale edildiğini iddia etti. Sürecin sonlanması sonrası iki aday önceki gün seçimlere girdi. Saat 17.00’de sandıkların kapanması sonrası heyecanlı bekleyiş başladı. 19.15’te YSK tarafından seçim yasağının kalkmasıyla ilk sonuçlar gelmeye başladı. İlk aşamada ortalama 400 bin oy önde olan Ekrem İmamoğlu bir açıklama yapmazken, Binali Yıldırım kameralar önüne çıkarak İmamoğlu’nun önde olduğunu ve kendisini tebrik ettiğini ifade etti. Seçimin sonuçlanması ile birlikte AK Parti Adayı Binali Yıldırım yüzde 44.99 oy oranı ve 3 milyon 935 bin 453 oy alırken, CHP Adayı Ekrem İmamoğlu yüzde 54.21 oy oranı ve 4 milyon 741 bin 868 oy aldı. 806 bin 415 oy farkı ile seçimi kazanarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim sonrası yaptığı açıklamada İstanbul’da sevginin kazandığını ifade etti. Bizde ilimizde yer alan siyasi partilerin il başkanlarına İstanbul’da gerçekleştirilen seçimleri sorduk. İl başkanları genel olarak seçim sonucunda demokrasinin kazandığı vurgusunu yaptı.

 

ŞANBAZ: “MİLLET İTTİFAKIYLA FAZLA OY ALDI”

 

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız şu ifadelere yer verdi: “Seçimin sonucu çok güzel oldu. Böyle bir soncu kesinlikle bekliyordum. Ben 300 -400 bin fark bekliyordum. Daha fazla fark oldu. Özellikle Öcalan’ın mektubundan sonra zaten Ekrem İmamoğlu’nun kazanacağını tahmin etmiştim. Hatta seçim süreci daha uzun olsaydı. Daha büyük bir fark olurdu.  Bu hayatta kimse kalıcı değil. İktidarda dahil. Geçmişe bakmalı insanla, kimler gelmiş kimler geçmiş. Bu şımarıklık ve ukalalık bir son bulmalı. İmamoğlu’nun kazanmasında İYİ Parti’nin desteği fazla oldu. Son bir aydır Kocaeli teşkilatları olarak Tuzla, Pendik, Şile’de çalıştık. Liderimiz Meral Akşener ise bir günde Şile, Ağva ve Tuzla olmak üzere 3 miting yaptı. Türkiye de CHP’nin bu kadar başarı alması mümkün değildi.  Millet ittifakıyla daha fazla oy aldı.  İttifak devam edecek”

 

ÜNLÜ: “İSTANBUL İMAMOĞLU’NU SEÇTİ”

 

“Demokrasi kazandı, sandık namus dedik, sandıktan çıkana saygı duyuyoruz” diyen  MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, “Seçim günü 300 parti teşkilatla İstanbul’da görev aldık. Kocaeli teşkilatı İstanbul için her şeyi yaptı. İstanbul seçmeni Ekrem İmamoğlu’nu seçti, onun ‘Her şey güzel olacak’ sloganına inandılar. İyi mi oldu, kötü mü oldu önümüzdeki günlerde bunların sonuçlarını göreceğiz. Şu an Genel Merkez’imize liderimiz ile görüşmeye gidiyorum, ona seçim sürecinde yaptığımız çalışmaların bir raporunu teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 

"CHP’NİN FELSEFESİ KAZANDI"

 

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Halkın iradesiyle seçimin kazanan İstanbul Büyükşehir Başkanının YSK’ nın yetkileri kullanılarak hakkı gasp edildi. Ancak halkımız yaklaşık 1.5 aylık süreçte kararını yine değiştirmedi. İstanbul’ da güzellik kazandı,  dostluk kazandı,  sevgi kazandı. 19 günlük başkanlık sürecinde gösterdiği icraatları herkes gördü. Bundan sonraki süreçte de İmamoğlu’ nun halkımız için icraatlarını devam ettireceğini herkes görecek. 23 Haziran’ da herkesi kucaklayan CHP’ nin felsefesi kazandı. Biz Türkiye’ yi aydınlığa çıkartacağız. Seçimde İstanbul örgütümüzün yanı sıra tüm şehirlerden olduğu Kocaeli örgütümüzün de olağan üstü çalışması vardı. O bakımdan Gençlik Kollarımıza, Kadın Kollarımıza, ilçe başkanlarımıza, avukatlarımıza verdikleri destekten dolayı tekrar teşekkür ediyorum” dedi

 

"HALKIN İRADESİNE SAYGI DUYUYORUZ"

 

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, “Dün gerçekleştirilen İstanbul seçimlerinde sandığa yansıyan halkın iradesine saygı duyuyoruz. Milletin iradesi bu şekilde oldu. AK Parti teşkilatları olarak yoğun bir seçim süreci geçirdik. Biz de Kocaeli İl Teşkilatı olarak kendi imkanlarımız çerçevesinde katkı sunduk. Seçim günü ve öncesinde ana kademe, belediye başkanları ve gençlik kolları, kadın kolları teşkilatları olarak üzerimize düşen vazifeyi yerine getirdik. Halkın iradesine saygı duyuyoruz. Seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu’na başarılar diliyoruz. Biz AK Parti olarak bundan sonraki süreçte demokrasiden, hukukun üstünlüğünden ve milletimizin iradesinden ödün vermeden ‘2023 Lider Ülke Türkiye’ vizyonumuz için çalışmalara devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

"YENİ BİR BAŞLANGIÇ"

 

SP İl Başkanı Nurettin Çelik, “Önümüzde ki süreç için yeni bir başlangıç görmeyi arzu ediyoruz. Milletin iradesine sonsuz saygı göstermemiz gerekir. Yeri ve zamanı geldiğinde millet kendi sözünü sorunsuz şekilde söylüyor. Seçim bitti artık herkesin işine bakması lazım. Herkesin birbirinin önünü açması lazım. Artık değişim söz konusu olmuşsa idarecilere düşen milletin iradesine saygı göstermesidir. Belediye başkanlarının kendini düşünmesi yerine kentini düşünerek çalışma yapması lazım.  İmamoğlu’nun kazanacağını tahmin ediyorduk. Ama bu kadar farkla alacağını bilmiyorduk. 200 bin fark bekliyorduk. Ama 831 bin gibi fark oldu. Sonuçlara baktığımızda SP teşkilatının çoğunluğunun İmamoğlu’na oy verdiğini görüyoruz” dedi. 

 

"HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU"

 

İstanbul seçimlerini değerlendiren CHP Milletvekili Haydar Akar,”  Açıkçası bu kadar fark beklemiyordum. Ancak sevgi her şeyin önüne geçti. İnşallah gelecekte de Türkiye’ de sevgi kazanacak. Sevgi kazanırsa demokrasi gelecek, demokrasi gelirse barışta beraberinde gelecek. Umarım Türkiye siyaseti de İstanbul seçimleri gibi kademeli olarak bu süreci yaşayacak. Ekonomik ve sosyal durum bu süreçte iyi yerlere ulaşacaktır.  İmamoğlu’ nun başlattığı siyaset dili umarım bütün siyasilere örnek olur ve  artık Türkiye’ deki kaos süreci ortadan kalkar.  Her şey çok güzel olacak dedik ve oldu” açıklamasında bulundu

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı