Haber
25 Haziran 2019 - Salı 09:42
 
Seçim sonrası zam yağmuru başladı
İstanbul seçimlerinin sona ermesiyle birlikte ilk zam motorine yapıldı. Motorinin litre fiyatına 29 kuruş yapılması dikkat çekti.
EKONOMİ Haberi
Seçim sonrası zam yağmuru başladı

İstanbul seçimlerinin ülke ekonomisine zararının etkilerini Türkiye görmeye başladı. Bu gece yarısından itibaren motorine zam 22 kuruş olarak yansıyacak, kalan 7 kuruşluk artış ise vergi olarak bize yansıyacak.

 

Ankara ve İstanbul’da farklı görünecek zam, Ankara'da ortalama 6,30 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,52 liraya, İstanbul'da 6,25 liradan 6,47 liraya, İzmir'de 6,31 liradan 6,53 lira olarak cebimize yansıyacak.

 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, motorin fiyatlarındaki artışından sonra, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı “eşel mobil sistemi” yürürlüğe girdi.

 

Buna göre, motorin fiyatlarındaki 29 kuruşluk artışın 22 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

 

Ankara'da ortalama 6,30 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,52 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,25 liradan 6,47 liraya, İzmir'de 6,31 liradan 6,53 liraya yükselecek.

 

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

 

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR?

 

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış neticesinde yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

 

Mayıs 2018'den itibaren artan akaryakıt fiyatları bu sistemle birçok defa pompaya yansıtılmazken, geçen yıl kasımda fiyatlarda vergiden karşılanan miktarın altına inilmesiyle sistem devreden çıkarılmış ve indirimler de pompaya yansımıştı.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı