Haber
08 Ekim 2019 - Salı 13:58
 
Satışlar önümüzdeki ay başlıyor: İşte halk ekmeğin fiyatı!
İzmit’te 13 noktada Kasım ayında satışa sunulacak olan halk ekmeğin 200 gramı 1 liradan, 400 gramı ise 2 liradan satılacak.
EKONOMİ Haberi
Satışlar önümüzdeki ay başlıyor: İşte halk ekmeğin fiyatı!

İLK EKMEK KASIM'DA

 

Kocaeli’de uzun zamandır tartışma konusu olan halk ekmek projesi sonunda tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi ve Fırıncılar Odası arasında yapılan protokol ile İzmit’te başlayacak olan uygulamanın ayrıntıları ve protokol koşulları açıklandı. Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, oda binasında yaptığı açıklamada halk ekmek ile ilgili tüm bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Büfelerin üretimi yapıldıktan ve personel alımı tamamlandıktan sonra 15 Kasım’da ekmek satışı planladıklarını söyleyen Sarı, gecikme olması halinde 30 Kasım’da ekmek satışı yapacaklarını kaydetti.

 

1 LİRADAN SATILACAK

 

Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokolü anlatan Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, “Büyükşehir ve Odamız tarafından yapılan görüşmeler çerçevesinde ilçelerde uygulanmak kaydı ile protokol imzalandı. İlk uygulama İzmit’te olacak. 13 satış noktası belirlendi. Büyükşehir büfeleri üretecek ve yerine koyacak. Tadı ve lezzeti hiç değişmeyecek, 200 gram ekmeği 1 liradan, 400 gram 2 liradan satacağız. Yakında ilk olarak İzmit’te daha sonra tüm kentte halkın sofrasına halk ekmek gidecektir.

 

RESMİ TATİLLERDE KAPALI

 

Halkı ekmeksiz bırakmamak için birçok sosyal sorumluluk projeleri yaptık. Bizler yine üstümüze düşeni yapmak için girdi maliyetlerine rağmen halk ekmeğini yapacağız. Halk ekmeğinin sabah saat 06.00 ile 08.00 arası, 12.00 ile 14.00, 17.00 ile 18.00 arasında satışları yapılacak. Pazar günü ve resmi tatillerde büfeler kapalı olacak. İlk etapta her büfede ekmek yapılacak. Talep olması halinde büfelerin ekmek sayısı yükseltilecek.

 

YERLER BELLİ

 

İzmit’te Bayındırlık-Dünya Bankası, Bekirdere Mimar Sinan Ortaokulu, Alikahya Merkez, Yahya Kaptan, Tavşantepe, Topçular Şeref Meydanı, Bağçeşme Meydanı, Gültepe Mahallesi, Kuruçeşme Parkı, Yeni Cuma Parkı, 42 Evler Sanayi Mahallesi, Anıtpark, Yeşilova Özbek Çeşme Meydanı’nda büfelerimiz olacak. Ama ihtiyaç olursa yeni büfe açılacak.

 

ÖNCELİK KADIN ÇALIŞANLAR

 

Eleman alımını bölgelerden yapacağız. Çalışan işçinin büfeye yakın olmasını isteyeceğiz. Tercihimiz kadın çalışanlar olacak. Fırıncılar Odası'na başvurular yapılacak, 13 artı 2 yedek olmak üzere 15 kişi alınacak. Odaya başvurup CV bırakılacak. 0262 324 2582 numaralı telefondan başvuru yapabilirler.

 

İSTEYEN FIRINCI KATILACAK

 

Büfelerin yapımı Büyükşehir’e ait olacak. Ekmek üretimini halk ekmek üretmek isteyen fırıncılarla birlikte yapacağız. Oluşuma katılmak isteyen fırıncılarımızı katacağız. 80 fırınımızdan katılanlarla üretilen ekmeği böleceğiz. Ay sonunda katılan fırınlar gelip odadan paralarını alacak. Fırıncılar Odası Kooperatifi'ne üye olan tüm fırıncılarımız bu oluşumun ortağı olacak.

 

YENİ YILDA DİĞER İLÇELERDE

 

Halk ekmek satılan büfelerde akşam kalan ekmekleri Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı'na bırakacağız. Şu anda Gebze, Darıca, Körfez ve Çayırova’da zaten halk ekmek var. İzmit bittikten sonra hızlıca diğer ilçelere geçeceğiz. Yeni yıla kadar tüm ilçeleri tamamlayacağız.

 

PARA KAZANMIYORUZ

 

Projeyi para kazanmak için yapmıyoruz. Biz geliri olmayan insanlara şu anda zaten ekmek veriyoruz. Büyükşehir Belediyesi bizden böyle bir çalışma yapmamızı istedi. Biz de yaptık. Fırınlarımızda sadece un maliyeti ile yaptığımız ekmeklere 200-300 fazla ekmek üreteceğiz. Bazı vatandaşların yorumlarında 1 liradan ekmek satılıyorsa neden fırınlarda satılmıyor deniliyor. Ama bu işe öyle bakmamak lazım” dedi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı