Haber
19 Temmuz 2019 - Cuma 14:22
 
SARBAŞ yönetimi için mahkeme kararını verdi
İzmit Belediyesi’ne ait olan şirketlerden SARBAŞ ve BEKAŞ’ta yapılan yönetim değişikliği, İl Ticaret Müdürlüğü tarafından reddedilmişti. Ticaret Mahkemesi ise belediyeyi haklı bularak, İl Ticaret Müdürlüğü’nün kararını bozdu.
YEREL POLİTİKA Haberi
SARBAŞ yönetimi için mahkeme kararını verdi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, geçtiğimiz ay belediyenin yan şirketlerinden biri olan SARBAŞ’ın yönetim kurulunu belirlemişti. Ancak bu yönetim İl Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından reddedilmişti. Gerekçe olarak da değişen yönetmelik sebebiyle iştirak şirketlerinin yönetim kurullarının meclis onayıyla belirlenmesi olmuştu. Yaşanan süreçte İzmit Belediyesi konuyu yargıya taşıdı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde de benzer bir olay yaşanmış ve mahkeme Mansur Yavaş’ın itirazını haklı bularak başkan onayıyla belirlenen yönetimi atamıştı. Yani Ankara Ticaret İl Müdürlüğü'nün ret kararı bozulmuştu.

 

Bu emsal kararla birlikte İzmit Belediyesi için de mahkeme aynı kararı verdi. İzmit Belediyesi'nin itirazını haklı bulan mahkeme, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından görevlendirilen SARBAŞ’ın yönetim kurulunun atandığı şekliyle göreve başlamasına hükmetti.

 

Eğer bir değişiklik olmazsa SARBAŞ’ın yönetimi şu şekilde olacak: SARBAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini CHP eski il başkan yardımcılarından, şair ve yazar Ömer Akın yürütecek. Başkan vekili ise Mehmet Ali Paşa’nın önemli simalarından Ramazan Yıldız olacak. SARBAŞ’ın yönetim kurulu üyeleri ise Saadet Partisi il yöneticisi ve milletvekili aday adayı Paşa Ali Gümüş ile CHP’li isimler İlhan Keleş, Mehmet Kut, Nurullah Özer ve Bülent Afacan’dan oluşacak. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı