Haber
02 Şubat 2020 - Pazar 00:43
 
Samsun İl Müftüsünden tartışma yaratacak açıklama: Domuz eti caizdir
Zamanın Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, 28.01.2015, tarihinde samsunda bir konferansta tartışma yaratacak açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, domuz eti yenmesinin caiz olduğunu söyledi.
HABERLER Haberi
Samsun İl Müftüsünden tartışma yaratacak açıklama: Domuz eti caizdir

Samsun'da Organ bağışı ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Müftü Öztürk, çarpıcı açıklamalar yaptı. Organ bağışının dinen helal olduğunu belirten Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, zaruri durumlarda insan ve domuz etinin yenmesinin caiz olduğunu söylemesi üzerine toplantı salonunda buz gibi bir hava esti.

 

Organ bağışı toplantısında konuşan Müftü Öztürk, zaruri durumlarda insan ve domuz eti yenmesinin dinen caiz olduğunu belirtti.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleşen “Bağışlayın Engelleri Aşalım Projesi” kapsamında Samsun'da "Organ Bağışı ve Nakli konulu panelde organ bağışı konusunda da önemli açıklamalar yapan Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, organ nakli ile kişilik transferinin mümkün olmayacağını belirtti.


İnsanların, günahı da sevabıda iradesi sayesinde işlediğini kaydeden Öztürk, "Organ nakli ile kişilik transferi olmaz.


Suçlu  organ değildir. Zaruretler memnü olan şeyleri ortadan kaldırır. Domuz eti haramdır. İslam ölüye değer vermiş ama insana ve onun yaşamasına daha çok önem vermiştir. Hayati konu dinin 5 temel esasından biridir.


Zaruri hallerde bir parça insan ve domuz eti yemek caizdir. Organ naklinin caiz olması için zaruret halinin olması hastanın uzvunu kurtarmak için başka çare olmaması. Ehliyet ve dürüstlüğüne güvenilen bir tabip heyeti tarafından tespit edilir.


Organ nakli bir insanın yaşamasına vesile olduğu için caizdir. Kan nakli caiz ise organ naklide caizdir.


Organı alınan kişinin yaşaması tehlikeye girecekse caiz değildir. Organ nakli için beynin bütün fonksiyonlarını kaybetmiş olmalı. Peki gayri müslime organ vermek caizmi. İnsan olması iyilikte bulunmak için yeterlidir." dedi.

Kaynak: (KRTTV.COM.TR) - KRTTV.COM.TR Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı