Haber
17 Ağustos 2019 - Cumartesi 14:27
 
Şahin Yaşlık: 'Meydanlara inmekten çekinmeyiz'
Memur-Sen İl Başkanı Şahin Yaşlık, bugün yaptığı basın toplantısında, 5.Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti’nin masaya sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklifin kabul edilemez olduğunu söyledi.
EKONOMİ Haberi
Şahin Yaşlık: 'Meydanlara inmekten çekinmeyiz'

Memur Sen’e bağlı sendikaların il başkanları ile yöneticilerinde hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Yaşlık, “Biz örgütlü gücümüzle yetersiz tekliflere tepki vermekten kaçınmayız. Fakat biz örgütlü gücümüzü tepki vermek için değil, hak ettiğimizi bize teslim edecek teklifleri takdir etmek için kullanmak istiyoruz. Yeni bir teklif ve yeni bir eşik bekliyoruz. Türkiye’ye inanıyor ve Türkiye’nin gücüne itibar ediyoruz. Umarım anlaşma sağlanır, ama meydanlara inmekten de çekinmeyiz.” dedi.

 

Kamu İşvereninin toplu sözleşme masasına sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklifin, gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere sahip olduğunu; masanın çevresinde dahi konuşulmaması gereken oranlar ve rakamların yer aldığını bunun da hiç kimsenin aklına yatmayacağını, gönlünü de rahatlatmayacağını belirten Yaşlık, “Hükümet; bu teklifin, yeni, büyük ve güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek, kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir. Daha da önemlisi Hükümet, kalkınmayı önemsediğine, adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı, toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir.” diye konuştu.

 

Hükümetin masaya sunduğu 2020 ve 2021 yıllarında maaş ve ücretlere yansıtılacak artışlara ilişkin teklifleri hatırlatan Yaşlık, “2020 için 3.5+3 ve 2021 için 3 +2.5. Bu oranlar; Hükümetin açıkladığı ekonomik hedeflere uyumlu değil. Bu oranlar Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor.” dedi.

 

dsc_5037.jpg

 

Kamu İşvereni teklifinin kamu görevlilerine büyümeden pay vermeme haksızlığı sona ermesi gerekirken aksine kamu görevlilerine bütçeden pay vermeme hastalığı eklenme çabası olarak görülebildiğini, siyasi iradenin toplu pazarlık masasına kamu görevlilerini refaha kavuşturma değil, cefayla buluşturma teklifi sunduğunu görmesi ve teklifin eksiklerini ve hatalarını da bir an önce gidermesi gerektiğini belirten Memur Sen İl Başkanı Yaşlık şöyle konuştu: “5.Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Kamu İşvereninden gelen ilk teklifin anlamı; 2020 için yıllık toplamda 6.60, 2021 için yıllık toplamda 5.57 oranında zam yapılması, iki yıllık toplamda ise 12.54 oranında maaş ve ücretlere artış yansıtılmasını teklif etmektedir. Şekere, elektriğe, doğalgaza tek seferde 15 zam yapıldı; fakat maaş ve ücretlerinize dört seferde 12’nin biraz üzerinde zam yapılmasını normal kabul edin. Yetmez, ‘gecikme zammı aylık 2.5, yıllık 30 iken maaş zammınızın yıllık 6’lar ve iki yıllık toplamda 12’ler seviyesinde olmasına aldırış etmeyin deniliyor. Hükümetin ilk teklifinin 2020 ve 2021 için sırayla Merkez Bankasının beklenti anketindeki 13 ve 9.5 oranları dikkate alınarak şekillendirilmesi ve masaya getirilmesi gerekirdi. Teklife, ‘ne makul ne de makbul bir teklif var; sadece malul ve sakat bir teklif var’ dedik. Zira bu teklif içerdiği oranlar boyutuyla yetersiz ve adaletsizlik içermektedir. Bizler kamu görevlilerinin standardını yükseltecek, dertlerini küçültüp bitirecek teklif beklerken karşımıza çıkan teklif ‘vaat ettiği standart düşük, ürettiği skandal büyük’ niteliktedir.”

 

İşveren ve emek kesimini birbirinden uzaklaştıracak bu teklifi bir kenara koyup uzlaşmayı sağlayacak yeni bir teklif için yeterli zaman, bu teklifin maliyetini karşılayacak bütçede imkan olduğunu inandıklarını belirten Yaşlık, ilimizdeki parti yöneticilerinin belediye başkanlarının özellik de iktidar partisine mensup milletvekillerinin toplu sözleşme noktasında sorumluluk almalarını Hükümet kanadına yönelik baskı ve beklenti iradesi oluşturmak noktasında kendileriyle birlikte hareket etmeleri çağrısında bulundu. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı