Haber
13 Ocak 2020 - Pazartesi 16:55
 
Rusya'da Libya ateşkesinin taslak metni sızdı...
Libya'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla yürürlüğe giren ateşkes ikinci gününe girdi. Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin başbakanı Fayez el Sarraj ile ülkenin doğusunu kontrol altında tutan General Halife Hafter'in bugün Moskova'da bir ateşkes anlaşması imzalaması bekleniyor. Rusya’dan sızan taslak metne göre Türkiye Libya’ya asker göndermeyecek.
GÜNCEL Haberi
Rusya'da Libya ateşkesinin taslak metni sızdı...

Gazeteci Hasan Sivri Libya konusunda Twitter hesabından flaş bir bilgi paylaştı. Rus kaynaklarından sızan taslak metinde Türkiye'nin Libya'ya asker göndermeyeceği bilgisinin yer aldığını belirtti.

 

Sivri, "Mayadeen Tv’ye göre ise tarafların uzlaşısında bazı zorluklar aşılmaya çalışılıyor" denildiğini aktardı. 

 

İşte o tweet:

 

 

Rusya'nın başkenti Moskova'da Türk ve Rus heyetlerin katıldığı Libya toplantısı başladı.

 

Türkiye'den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'da sağlanan ateşkesi kalıcı hale getirmek için Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu liderliğindeki heyetle görüşüyor.

 

2015 tarihli siyasi anlaşma kapsamında danışma heyeti olarak kurulan Devlet Yüksek Konseyi'nin Başkanı Halid el Mecri, Libya'da yayın yapan el Ahrar kanalına yaptığı açıklamada, ateşkes anlaşmasının imzalanmasının siyasi sürecin yeniden başlamasının önünü açacağını söyledi.

 

Mecri, Sarraj ile birlikte Moskova'ya giden heyette yer aldığını da ifade etti. Hafter'in heyetinde de şu anda Tobruk'ta bulunan ve uluslararası alanda tanınan parlamentonun başkanı Agila Salah yer alıyor.

Kaynak: (KRTTV.COM.TR) - KRTTV.COM.TR Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı