Haber
18 Ocak 2020 - Cumartesi 14:52
 
Rahşan Ecevit bilinmeyenleri... Eşi hastalanana kadar evlerine bulaşık makinesi almadı
Rahşan Ecevit, tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (GATA) 97 yaşında hayatını kaybetti. Ölümüyle birlikte hayatı merak konusu olan Rahşan Ecevit ile aşırtan ilgili ayrıntılar haberimizde.
GÜNCEL Haberi
Rahşan Ecevit bilinmeyenleri... Eşi hastalanana kadar evlerine bulaşık makinesi almadı

Eski Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, dün akşam saat 21.00 sıralarında böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybetti. Rahşan Ecevit'in ölümü sonrası hayatı merak konusu oldu. Gazeteci Mehmet Çetingüleç'in 'Rahşan' kitabında Ecevitlerle ilgili ilginç detaylar yeniden gündem oldu.


Rahşan (Aral) ve Bülent Ecevit 1944 yılında İstanbul Robert Kolej'de tanışıp evlenmeye karar verdiklerinde resim ve şiirle dolu bir yaşam hayal etmişlerdi. Ancak şair Ecevit 1957 yılında CHP'den milletvekili seçilince 2001 yılının sonuna kadar sürecek siyasi yolculukları başlamış oldu. Bu yolculukta Rahşan Ecevit, ressam kimliğini bir kenara koyarak, aktif siyasette son derece etkili bir rol üstlendi.


Parti teşkilatları ona bağlıydı. Milletvekili adayları belirlenirken onun sözü geçerli oluyordu. Ona 'Demir Lady' diyenler vardı. Çünkü sezgileriyle hareket ediyor 'tehlikeli gördüğü' kişileri eşinden uzak tutuyordu.


Siyasetteki gücü nedeniyle parti içinde eleştirilmesine rağmen halk ona olan desteğini ismini çocuklarına vererek gösteriyordu.


Hayatı boyunca israftan kaçındı

 

Rahşan Ecevit, hayatı boyunca israftan kaçındı. Bülent Ecevit'in hastalandığı döneme kadar evlerinde bulaşık makinesi bile yoktu. Bir sohbetimizde bu işi çok rahatlatıcı bulduğunu, kafasındaki sorunları da bulaşıkla birlikte temizlediğini söylüyordu.


Takı ve lüks giyimden uzak durdu

 

Pahalı takı, giysi, ayakkabı ya da çantalardan hoşlanmıyordu. Lüks giyimin yoksul insanları imrendirebileceğini, kıskandırabileceğini düşünerek özellikle uzak duruyordu.


Orta sınıftan bir Türk kadını gibi yaşamayı tercih etti. Genellikle gömlek, etek ve üzerine bir hırka ya da ceket giyerdi. Bu tarzı Londra'da oluşturduğunu söylemişti

 

İngiltere'de zorlu yıllar

 

Eşi Bülent Ecevit 1946 yılında Londra'daki Türk Büyükelçiliğine basın ateşe yardımcısı olarak atandığında maaşları 30 sterlindi ve 1950 yılı ortalarına kadar orada maddi zorluk içerisinde yaşadılar. Parmaklarındaki yüzükleri bile satmak zorunda kalmışlardı. Ancak bundan hiç yakınmadılar.


Çünkü İkinci Dünya Savaşından yeni çıkmış olan İngilizlerin yaşadıkları imkânsızlıklara karşı nasıl mücadele ettiklerine yakından şahit olmuşlardı. Yemeği, suyu idareli kullanmayı öğrendiler. Bu alışkanlık hayatları boyunca devam etti.


Eşi nereye gitse, Rahşan Ecevit oradaydı

 

Seçim gezilerinde halkın arasında dolaşıp sorunları dinleyerek akşam eşine aktarıyordu. Ayrıca çakmak, kalem, poster gibi eşantiyonların satışını yaparak partiye gelir sağlıyordu. Bugün tüm partilerin kullandığı seçim otobüsünü ilk kez oluşturan da Rahşan Ecevit'ti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı