Haber
17 Ekim 2019 - Perşembe 17:12
 
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: BİR KENTİ SEVMEK-ŞEHRİMİZ KOCAELİ KİTABI (BİR KAÇ İYİ İNSAN)
KOCAELİ Haberi
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: BİR KENTİ SEVMEK-ŞEHRİMİZ KOCAELİ KİTABI (BİR KAÇ İYİ İNSAN)

BİR KENTİ SEVMEK-ŞEHRİMİZ KOCAELİ KİTABI (BİR KAÇ İYİ İNSAN)

 

İlkbaharın ortalarında Üniversiteden bir arkadaşım aradı ve bir kitap projesi var içinde yer almak ister misin diye sordu. Milli Eğitim Bakanlığının projesi olduğunu Kocaeli ile ilgili bir ders kitabı olacağını ve ilköğretim öğrencilerine okutulacağını söyledi. Üniversiteden de kitaba editörlük yapacak öğretim üyelerinin istendiğini bildirdi. Ben zaten bu işleri severek yapan ve hiçbir karşılık beklemeyen biri olarak kimlerle çalışacağız, ne zaman olacak, nerede olacak bile demeden evet cevabını verdim ve proje ekibine dahil oldum. İyi ki de olmuşum. Herkes yaz tatili yaparken, gezip tozarken bizim çalışma grubu Temmuz, Ağustos’un sıcağında Yahyakaptan ’da bir lise de kendilerine gösterilen (bazen kliması bile çalışmayan) odada hiç gocunmadan, güle oynaya ve acaba daha iyi nasıl yapabilirizin peşinde olarak çalıştıklarını gördüm. Bu ülkenin geleceği için, çocuklarımız için umutlarım bir defa daha yeşerdi ve böyle öğretmenlerimiz olduğu için gurur duydum. Hepsinin ismini burada zikredeceğim. Bu kenti yönetenlerden de bir istirhamım olacak. Lütfen bu çalışma grubunu ve yerini ziyaret edin, tanışın, hal ve hatırlarını sorun. İnanın sizden bir şey istemeyeceklerdir. Çünkü her zorluğu sadece kendi gayretleri ile aşmayı çoktan öğrenmişler. Sadece biraz kıymet, biraz motivasyon.

 

Şehrimiz Kocaeli kitabı bu kenti, bu coğrafya’nın tarihini, doğasını, kültürünü, değerlerini, yetiştirdikleri ile yani bir bütün olarak her şeyini anlatan, tanıtan ve çocuklarımıza yaşadıkları şehrin güzelliklerini göstermeye çalışan bir kitap olması. Büyük kısmı bitti ve yakında elimizde olur sanırım. Vatan sevgisi nedir? Kuru kuruya olan bir şey değil ki! Platonik aşk değil gibi örneğin. Vatan sevgisi şayet vatani memleket denen şeyi biliyorsanız, tanıyorsanız, güzelliklerini yaşıyorsanız, gidip görüyorsanız somutlaşır. Ağacını, toprağını, çiçeğini, kuşunu, denizini, dağını, ovasını, havasını ancak bilir, tanırsanız seversiniz. İşte Şehrimiz Kocaeli Kitabı çocuklarımıza vatan sevgisini, yaşadıkları şehri, sevmeyi, korumayı, sahip çıkmayı öğretecek. Umarım amacına ulaşır, verilen emekler yerini bulur. Takdir edilecek ve şükran duyulacak ekip üyeleri;

 

YAZARLAR;  Aysun YILMAZ, Erdinç SERGİN, Murat KOÇAKLI, Seda AYSU, Şahsenem PINAR, Tülay PEKŞEN

 

DANIŞMAN; Ali AKTAŞ, Volkan ŞENEL

 

DİL UZMANI; Arzu ZANBAK

 

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME; Aydemir KELEŞ

 

PROGRAM GELİŞTİRME; Ahmet ALİŞ

 

GRAFİK TASARIM; Emine Hazer KARABAY

 

GENEL KOORDİNATÖR; Cem ŞAHİN

 

GÖRSEL TASARIM; Nurdan Regaip BAŞARAN, Yunus YILMAZ

 

EDİTÖR;  C. Gazi UÇKUN, Levent ATALI, Oğuz POLATEL

 

İL MİLLİ EĞİTİM; Dilşat YILMAZ

 

Yukarıda isimlerini yazdığım değerli öğretmenlerimle birlikte olmaktan, onları tanımaktan çok mutlu oldum. Bu ülkede iyi insanlar var ve hep olacaklar. Büyük önder ATATÜRK ’ün Anadolu işgal altındayken söylediği bir söz var. ‘’ Toroslarda bir çoban ateşi varsa korkmayın o çoban ateşleri çoğalır yangın olur ve düşmanı kül eder, yok eder.’’ Çoban ateşi gibi yanan öğretmenlerimiz oldukça enseyi karatmayın, gelecek aydınlık olacaktır. Güzel ve yalnız bu ülke için, bu yalnız ve büyük millet için hiç karamsar olmadım. Dedelerim, atalarım yedi düvele meydan okumuş, küllerinden yeniden doğmuş ve bu topraklarda sonsuza kadar var olacağını bütün dünyaya haykırmış. Bu haykırış işte bu cefakar öğretmenler, kahraman askerler, kahraman millet sayesinde olmuştur. Sağ olun var olun saygıdeğer öğretmenlerim.

 

Hoşçakalın.          

 

                                                                                                                             PROF. DR. C. GAZİ UÇKUN

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı