Haber
04 Ekim 2019 - Cuma 09:31
 
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: ARPA EKİP BUĞDAY BEKLEMEK
KOCAELİ Haberi
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: ARPA EKİP BUĞDAY BEKLEMEK

ARPA EKİP BUĞDAY BEKLEMEK

 

 Aslında bu yazı gecikmiş bir yazı , ÖSYM sonuçları açıklandıktan sonra yazılacak bir yazıydı. Türkiye’de yaşıyorsanız hayatınızın önemli dönüm noktalarını, virajları, kırılma noktalarını da yaşayacaksınız demektir.

 

Üniversiteye giriş sınavları ve bunun sonucunda seçilen üniversiteler, şehirler, meslekler işte bu önemli dönüm noktalarından bir tanesi. 2019 yılı YKS sonuçları açıklandı. Neredeyse her yıl gördüğümüz manzara bu yılda değişmedi.

 

Sınavı kazanan da pişman, kazanmayan da. ÖSYM ve YÖK sınav  istatistiklerini açıkladı. Şu kadar kişi girdi, şu kadar soru yapıldı, şu kadar yapılmadı vs. Sıfır çekenler, hiç doğru yapmayanlar, ortalama doğru yapılan soru sayısı vs. rakam rakam rakam. Peki insan nerede? Neden yeterli başarı yok? Neden matematik, fizik, biyoloji, kimya, Türkçe yapılmıyor veya yapılamıyor?

 

 İlkokul, ortaokul, lise eğitiminde bu dersler yok mu? Var! Peki varsa niye öğretilemiyor? Öğretme metotlarımız mı hatalı, öğretmenler mi yetersiz ( hem sayıca- hem nitelik olarak) yoksa Atatürk’ün bahsettiği ‘’Türk milleti zekidir, Türk milleti çalışkandır’’ dediği millet biz değil miyiz? Tarlaya arpa ekip buğday mı bekliyoruz?

 

Türkiye, Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ve biz bununla her platformda öğünüyoruz. Tamam da kuru kuruya öğünmenin ne anlamı var! Daha gençlerin hayatının başında onları bilinmezlerin içine itiyoruz, önemli kararlar! hemde bütün yaşamlarını etkileyecek, mutlu veya mutsuz bir hayat sürmelerine neden olacak kararları vermelerini bekliyoruz. Her geçen gün mutsuz insanlar topluluğuna dönüşüyoruz.

 

Şeyh Edebali’nin dediği gibi ‘’İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın.‘’ Gençler geleceği başka ülkelerde arıyorsa ve herkesin içinde gitme, terk etme duygu ve düşüncesi oluşuyorsa oturup bir düşünmek lazım. Niye böyle oluyor, neyi eksik veya neyi fazla yapıyoruz diye. Yöneticiler, eğitimciler, ebeveynler, karar vericiler, siyasetçiler herkes.

 

Genç nüfusa sahibiz diye boşa böbürlenmenin anlamı yok. Evet genç nüfus önemli ama mutsuz, işsiz, kaygılı, eğitimsiz, geleceksiz, pasif bir gençlik bir ülke için zenginlik mi yoksa ağır bir yük mü? Bunun cevabının verilmesi gerekir. Buyrun cevabı verin!!!

 

Selam ve saygılarımla

 

                                                                                                                               Prof. Dr. C. Gazi UÇKUN

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı