Haber
09 Ağustos 2018 - Perşembe 15:15
 
Perşembe Pazar’ı esnafı endişeli
Perşembe Pazarı esnafı bir süredir artan fiyatlardan ve kapalı pazara taşınacak olmaktan dolayı endişe içinde.
KOCAELİ Haberi
Perşembe Pazar’ı esnafı endişeli

Her hafta Perşembe günü Milli İrade Meydanı (Perşembe Pazarı) alanında kurulan Perşembe Pazarı esnafı Kurban Bayramı sonrası pazarın taşınacak olmasına tepki gösterirken, vatandaşların pazara ilgisiz olması yüzünden endişeliler. Bilindiği üzere geçtiğimiz gün gerçekleştirilen İzmit Belediye meclisinde yapılan toplantıda konuşan Başkan Nevzat Doğan, Pazarcılar Odası ile yapılan görüşme sonrası Pazarcılar Odası’nın, Kurban Bayramı’ndan sonra taşınmak istediklerini ve kararın bu yönde alındığını açıklamıştı. Pazardaki bazı esnaflar karara tepki gösterirken vatandaşın pazara gelmemesi yüzünden endişeli olduklarını belirtirlerken alınan karar hakkında bir girişimde bulunacak durumları olmadıklarını söylediler.

 

KARARA ESNAF VE MÜŞTERİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Pazarın taşınma kararı karşısında yapacak bir şeyleri olmadığını belirten esnaflara müşteriden de destek geldi. Perşembe Pazarı esnafları Başkan Nevzat Doğan’ın halkın arasında, esnafların yanında olmadığını söylerken, Patates-soğan tezgahında görüşülen esnaf Hatun Çakar:” Halk sadece zenginlerden ibaret değil. Biz esnaf olarak seçtiğimiz başkanı daha çok yanımızda görmek istiyoruz. Pazarlar da buna dahil” derken vatandaş ise “Yeni açılacak olan kapalı pazar alanını sıkıntılı buldum. Meyve ve sebzelerin rengini, kalitesini iyice görüp seçmemizi engelleyecek gibi görünüyor” diyerek kapalı pazara eleştiri getirdi.

 

Meyve sebze fiyatlarını vatandaş pahalı bulurken Pazar esnaflarından Yunus Aydın sebze fiyatlarının bayram öncesi vatandaşlar için en ucuz haliyle bulunduğunu söyledi.

 

Meyve Fiyatları:


Elma: Dalından 3.50 TL
Muz: Yerli 6.50 TL
Karpuz: Kandıra yerli karpuz Tane 5 TL 
İncir: 7 TL
Üzüm: 2 TL
Şeftali: 2.5 TLSebzelerde ise domates fiyatları neredeyse her tezgahta farklı fiyattan bulunuyor. Artan fiyatlarıyla bilinen patates ve soğandaki durum ise şöyle: Soğan 2 liraya geriledi. Patates hala 2 TL ile 3 buçuk TL arasında müşteriye ulaşıyor.

 

Sebze Fiyatları:

 
Mısır: 6.5 TL
Patlıcan: 3 TL
Domates: Sivri domates 1.5, 2 TL arasında değişirken, Bahçe domates 2 TL, Köy domatesi 3.5 TL, Pembe domates ise 4 TL’den satılıyor.
Kızartmalık Patates: 3.5 TL
Sarı patates: 2 TL
Soğan: 2 TL

 

Stj.Muh. Tuğçe Hocaoğlu

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı