Haber
17 Eylül 2019 - Salı 14:07
 
Palu davasında karar çıkmadı
Körfez’de 11 yıl önce Meryem Tanhal (35) ve kızı Melike Tanhal’ın (8) kaybolmasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Palu ailesinin 6 üyesinin yargılandığı davada karar çıkmadı.
ASAYİŞ Haberi
Palu davasında karar çıkmadı

Kocaeli Körfez ilçesinde 2008 yılında Meryem Tahnal ve kızı Melike Tahnal’ın kaybolması ile ilgili takipsizlik kararının alınmasının ardından dosya tekrar açıldı. Bir televizyon programında gözaltına alınan 6 kişilik Palu ailesi, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklu olarak yargılanan Tuncer Ustael, Emine Ustael, Havva Palu, Fatih Palu, İsa Palu ve Ayşe Palu’nun yargılanmasına bugün Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

 

SAVCI TUTUKLULUK DEVAMI İSTEDİ

 

Davaya, tutuklu yargılanan Tuncer Ustael, eşi Emine Ustael, Havva Palu, İsa Palu, Fatih Palu ve Ayşe Palu ile avukatları katıldı. İki yeni tanığın da dahil olduğu duruşma Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada tanık olarak dinlenecek olan Harun Palu’ya kayyum atanmadığı görüldü. Cumhuriyet Savcısı verdiği mütalaada sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

 

“DİNLENMEDEN OLAY AYDINLANMAYACAK”

 

Duruşmada, ilk savunma yapan Tuncer Ustael, "Ben suçlamaları kabul etmiyorum. Cesedin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Hikmet Ş. dinlenmeden olay aydınlanmayacak. Tahliyemi istiyorum" dedi. Havva Palu akıl sağlıklarının yerinde olmadığını söylerken İsa Palu da tahliyesini istedi. Emine Tanhal ise“ T. ve Ş’lerden şikayetçiyim. Omların yaptığı suç unsurları çok fazla. Onlara bakılmasını istiyorum” dedi.

 

“GÖREVLİLER ÜSTÜME GELİYOR”

 

Olay tarihinde yaşı küçük olan Fatih Palu, söz konusu suçlamayla ilgili olarak, “Ben mağdurum. Cezaevindeki görevliler üzerime çok gelmektedir. Tahliyemi istiyorum" diye konuştu. Sanıkların avukatı Alper Bayrak ise ortada bir ceset bulunmadığını vurgulayarak, “Yapılan suçlamaları kabul etmemekle birlikte ve ortada bir ceset olmamakla birlikte cesedin tespiti mümkün olmadığından ceza almaları da mümkün olamaz. Tuncer Ustael' de narşist kişilik bozukluğu olduğu düşünülmektedir. Bu tür insanlar bu bozukluk sebebiyle istedikleri kişilere zaman zaman istediklerini yaptırabilirler” dedi.

 

SANIKLARIN TAHLİYESİ İSTENDİ

 

Sanıkların avukatı Alper Bayrak, “ Müvekkillerime gaz lambası tekniği anlamına gelen gaslighting tekniğini kullanarak istediklerini yaptırdı. Bu konuda Ustael için adli tıptan rapor alınmasını talep ediyorum. Tuncer tarafından cin büyü gibi şeylerle kandırılmışlardır. Bu sebeple Tuncer Ustael hakkında rapor alınmasını istiyoruz. Yargıtay kararı sunuyoruz. Tüm bu gerekçelerle hala müvekkillerimiz tutukludur. Toplanacak delil de kalmamıştır. Tahliyelerini talep ediyorum" dedi.

 

TUTUKLULUKLARI DEVAM EDİYOR

 

Duruşma, tanık olarak dinlenecek olan zorla getirilme kararı bulunan Harun Palu ve Melike'nin kardeşi Meryem'in oğlu Recep Tayyip T.’nin de dinlenilmesine karar verilerek ileri bir tarihe ertelendi. Mahkeme başkanı duruşmada Avukat Alper Bayrak'ın taleplerine ret kararı verirken, Tuncer Ustael ve Palu ailesinin üyelerinin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı