Haber
23 Haziran 2019 - Pazar 18:30
 
Oyların yüzde 98,55'i sayıldı. Ekrem İmamoğlu : yüzde 54 - Binali Yıldırım : yüzde 46
23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi için saat 08.00’den itibaren seçmenler sandık başına gitti. Oy verme işlemi saat 17.00’de sona erdi.
GÜNCEL Haberi
Oyların yüzde 98,55'i sayıldı. Ekrem İmamoğlu : yüzde 54 - Binali Yıldırım : yüzde 46

YSK, AKP’nin İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili itirazını karara bağlamıştı. Kurul, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptaline karar vermişti. Bu durumda, İstanbul’daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta oy kullandı.

 

Seçimde AKP’li Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım, CHP’li Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi adayı Mustafa İlker Yücel yarıştı.

 

Yenileme seçimlerinde yer alan bağımsız adaylar ise şöyle:

 

“Dursun Ali Bacıoğlu, Vedat Öztürk, Ahmet Çördük, Muhammet Ali Canca, Mehmet Yıldız, Güldes Önkoyun, Hasan Atasoy Torun, Mehmet Ali Aydoğmuş, Lütfü Yılmaz, Seçkin İlker, Özkan Mustafa Küçükkural, Fatma Ragibe Kanıkuru Loğoğlu, Burhan Erol, Doğan Duman, Ali Rıza Kansız, Abdul Celil Gülalp, Burak Kadıoğlu.”

 

ANKA’nın açıkladığı veriler şöyle:

 

Açılan sandık sayısı: 25.204 – oranı yüzde 80.82

 

Oy farkı: 690.375

 

Ekrem İmamoğlu: Yüzde 54,94

 

Binali Yıldırım: Yüzde 45.09

 

Anadolu Ajansı’nın açıkladığı veriler şöyle:

 

Açılan sandık sayısı: 30,751 – oranı yüzde 98.55

 

Ekrem İmamoğlu: 53.98

 

Binali Yıldırım: 45.13

 

YAYIN YASAĞI KALKTI

 

YSK, saat 19.15 itibarıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin yayın yasağını kaldırdı.

 

AA: 19.30’DA AÇIKLAYACAĞIZ

 

Anadolu Ajansı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarıyla ilgili veri akışını saat 19.30’da başlatacağını duyurdu.

 

CHP’Lİ TEZCAN: OYLARIMIZDA İSTİKRARLI YÜKSELİŞ VAR

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, sandıklardaki son durumu BirGün’e değerlendirdi. Tezcan, açıklamasında şunları ifade etti: “Sandık sayım işlemleri devam ediyor. Açılan bütün sandıklarda oylarımızda istikrarlı bir yükseliş olduğu gözüküyor. Ekrem İmamoğlu’nun oyları düzenli artarken, Binali Yıldırım’ın oylarında da düzenli olarak düşüş var. Şimdiden ‘her şey çok güzel oldu’ diyebilecek durumdayız. Seçimin sonucu bir saate kadar netleşir, ondan sonra daha net bir açıklama yaparız. Görülen o ki vatandaşın vicdanı ayağa kalmış, sandıkta adalet ve vicdan çok büyük bir farkla tesis edilecek.”

 

Sayım-döküm işlemleriyle ilgili bir sorun olup olmadığına ilişkin sorumuza Tezcan, “Ekstra bir sorun yok şu an” yanıtını verdi.

Kaynak: (BÜLTENLER) - Bültenler Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı