Haber
14 Mart 2019 - Perşembe 17:16
 
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: Yaşamımıza değer katan doktorlar…
KOCAELİ Haberi
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: Yaşamımıza değer katan doktorlar…

Yaşamımıza değer katan doktorlar…

 

 

Sağlığımızda en ufacık bir değişiklik gördüğümüzde,

 

Çok ciddi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kaldığımızda,

 

Geçirdiğimiz bir iş veya trafik kazası sonrasında,

 

Başımız ağrıdığında, elimize bir kıymık battığında,

 

Dişimiz ağrıdığında, doğum sancısı yaşadığımızda,

 

Göz ve kulak problemimiz oluştuğunda,

 

Hemen koşarak gittiğimiz, canımızı teslim ettiğimiz,

 

Yaşadığımız sağlık problemimizin iyileşmesi için başvurduğumuz,

 

Doktorlarımızın dün “Tıp Bayramı” olarak yüz yıldır kutladıkları gündü.

 

Bir haftalık zaman dilimi içerisinde bir çok etkinlikle doktorlar, yaşadıkları sorunları dile getirerek çözüm için beklenti içinde olacaklar.

 

Dün İzmit Kültür Tepesi’ndeki Atatürk Anıtına çelenk bırakan doktorlar daha sonra Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene katıldılar.

 

Kocaeli Tabipler Odası Başkanı Dr. Zeki Hamşioğlu, Doktorlara karşı gösterilen şiddete değindi, Doktorlarımıza saçma sapan sebeplerden dolayı saldırılıyor ve bu gün geçtikçe artıyor. Siyasetçilerden bizleri kapsayan bir yasa çıkarılmasını istedi.

 

Ayrıca, sağlık sistemi bir çıkmaza girmiştir. Hekim maaşları değişmemiş, hayat pahalılığı artmıştır. Bir yandan artan nüfus artışı sebebiyle hekimlere daha da çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bakanlık ücretleri arttırmak yerine yurtdışından ithal doktorlar getirtmiştir. Tıp fakültelerinin asıl amacı nitelikli hekimler yetiştirmek olmalıdır değerlendirmesinde bulundu.

 

Tıp Fakültesi Dekanı Zafer Utkan, Hekim eğitiminde kaliteden asla ödün verilmemelidir. Üniversite Hastanelerinin asıl amacı eğitim ve araştırmadır. Herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanıldığı, herkesin ortak bir çabayla çalışmasının sonucunda refah seviyesi düzeyinde bir sağlık sistemi kurulmalıdır ifadesiyle önemli bir noktaya değindi.

 

KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü, Hekimlik eşrefi mahlukat olan halka hizmetin yapıldığı kutsal bir meslektir. Son yılarda Tıp Fakülteleri artmış fakat nitelik yönünden zayıf kalmıştır, bu fakültelerin nitelik yönünden güçleştirilmesi gerekir şeklinde konuşması ilginçti.

 

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Hastanelerimizin fiziki yapısı oldukça gelişti. Türkiye’ye tedavi için gelen bir çok insan var. Türkiye artık hasta veren değil, hasta alan bir ülke olmuştur bununda sebebi siz değerli hekimlersiniz. Kocaeli’de 624 kişiye bir hekim düşüyor, toplam yatak sayımız 4 bin 554 ve Kocaeli’de sağlık sektöründe çalışan sayımız 20 bin 589 diyerek rakamsal değerlendirmede bulundu.

 

Değerli okurlar,

 

Sağlık sektörü son yıllarda artan teknolojik gelişmelerle bugün bir çok hastalığın önlemini alarak yaşamlarımızın daha uzun süreli olmasına sağlıyor.

 

Bunu gerçekleştiren doktorlarımızın öz verili ve bilimsel çalışmaları,

 

Yeni nesil doktorlarımız ile hastalar arasında sağlanan ikili ilişkiler ve hastalığın açık açık söylenerek birlikte tedavi üretilmesi önemli bir gelişme olarak görülüyor.

 

Doktorlarımızın bu anlamlı gününü ve haftalarını kutluyorum…

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı