Haber
18 Haziran 2019 - Salı 17:37
 
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: TÜİK’in verileri ve madde bağımlı çocuklar
KOCAELİ Haberi
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: TÜİK’in verileri ve madde bağımlı çocuklar

TÜİK’in verileri ve madde bağımlı çocuklar

 

Ekonomimiz git gide dibe vuruyor, sanayi üretimi düşüyor, işsizlik oranı artıyor, enflasyon oranı yükseliyor, dövizde yaşanan dalgalanma devam ediyor, petrol fiyatlarında tüketiciye yansıyan yüksek fiyat her kalemi olumsuz etkiliyor, piyasada nakit para dolaşmıyor, iş yerleri her gün kapanıyor,  büyük ve küçük esnaf kan ağlıyor, siftahsız iş yeri kapatanlar geleceği göremiyor.

 

Bunları gören ve verilere göre hareket eden yabancı yatırımcı ülkemize gelmiyor ve ülkemizden ayrılmayı planlıyor.

 

Yaşadığımız bu olumsuz tabloyu düzeltmek için adım atılmaması her geçen gün ülkemizi daha zor bir duruma doğru sürüklüyor.

 

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra TÜİK tarafından dün çocuklara yönelik açıklanan veriler gelecek açısından çok düşündürücü bir durumla karşı karşıya kaldığımız net bir şekilde ortaya koydu.

 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre,

 

Türkiye’de 2017 yılında güvenlik birimlerine suça sürüklenme nedeniyle getirilen 107 bin 984 çocuğun 35 bin 986’sının bağımlılık yapan madde kullandığı belirlendi.

 

Ülke genelinde yaşanan bu durumu Kocaeli’ye endekslediğimizde ise,

 

Kocaeli’de de 2017 yılında güvenlik birimlerine suça sürüklenme nedeniyle getirilen bin 383 çocuğun 608’i bağımlılık yapan madde kullandığı belirlendi.

 

2017 yılında bağımlılık yapan madde kullanımı ile güvenlik birimine gelen veya getirilen 608 çocuktan, 571’inin sigara kullanımı nedeniyle getirildiği gelen veriler arasında bulunuyor.

 

Bağımlılık yapan madde kullanımı ile güvenlik birimlerine gelen veya getirilen 608 çocuktan,

 

13’ünün alkol kullandığı,

 

11’inin esrar kullandığı,

 

5’inin ise hap kullandığı,

 

Tespiti yapılmış…

 

Bu verilerin ortaya konmasının ardından,

 

Başta aileler, tüm kurumlar, okul yöneticileri, öğretmenler, kısacası tüm toplum,

 

Çok iyi düşünmeli,

 

Bu kötü gidişe,

 

Yani çocuklarımızın kötü alışkanlık gibi onlara çıkmaz bir yola sürükleyen maddelerden uzak tutmak için el birliğiyle çalışma yapmalıyız…

 

Kocaeli Valiliği’nin başlattığı sık sık tekrarladığı “Sokaktaki çocuk işçileri önleyelim” projesine tüm toplum olarak destek vermeliyiz.

 

Sokakta çalışan, dilenen, bir şeyler satan çocuklara para vererek onlara iyilik değil kötülük yaptığımız kesinlikle unutmamalıyız.

 

TÜİK’in madde bağımlılığı olan çocuklara yönelik verilerinin daha da yükselmemesi için,

 

Çocukların geleceklerini karartmamak için,

 

Hepimizin üstüne düşen görevleri unutmadan onları topluma kazandırmak için ilgili birimlerle temasa geçip, üstümüze düşen görevi yerine getirmeliyiz.

 

Etrafımızda olan bu tür çocuklar varsa aileleri bunları bildirmekten çekiniyorsa onları da ikna ederek çocuklarının tedavi görmeleri için yardımcı olmalıyız .

 

Bu konuda herkes üzerine düşeni yaparsa sorunu çözmek daha kolaylaşır diye düşünüyorum…

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı