Haber
19 Haziran 2019 - Çarşamba 18:01
 
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: Sel baskınları, Yapılan yatırımlar, Olumsuzluklar
KOCAELİ Haberi
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: Sel baskınları, Yapılan yatırımlar, Olumsuzluklar

Sel baskınları

 

Yapılan yatırımlar

 

Olumsuzluklar

 

 

Hafta başında buyana ilimizdi etkisi altına alan yağmur ile yaşamımızı sürdürüyoruz.

 

Yağmurun getirdiği olumsuzlukları geçtiğimiz pazar akşamı Kuzey Marmara Otoyolu’nun şantiyesinden İzmit Tepeköy Mahallesi Turan Güneş Caddesi’nde toprak kaymasıyla yaşamaya başladık.

 

Şantiyede yapılan çalışmada gerekli önlemler alınmaması nedeniyle yaşanan toprak kayması sonrasında yol ve bazı evler su ile çamur altında kaldı.

 

Gündoğdu Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin ağaçlandırma alanında yaptığı çalışmanın tamamlanmaması bölgeyi olumsuz etkiledi.

 

Hafta başından itibaren ilimizi günün farklı saatlerinde etkisi altına alan yağmurun getirdiği olumsuzluklar,  nedeniyle bir çok ihbar telefonu aldım.

 

İzmit Yenişehir Mahallesi’nden,

 

Serdar’daki İSU Genel Müdürlüğü’nün karşısından,

 

Yenidoğan Mahallesi Vadi Sokak’tan,

 

İzmit 42 Evler’den,

 

İzmit Bulvar’dan,

 

İzmit Sanayi Sitesi’nden,

 

Gölcük Merkez’den,

 

Gölcük Değirmendere’den

 

Derince merkez ve 60 Evler’den,

 

Başiskele’deki arıtma tesisi civarından,

 

Gazetemize gelen telefonlarda yaşanan su baskınları nedeniyle yardım talebi isteniyordu.

 

Özellikle İzmit Yenidoğan  Mahallesi Vadi Sokak’tan gelen görüntü ve fotoğraflar konunun mutlaka ele alınması gerektiğini gözler önüne seriyordu.

 

Islah edilen ve üstü kapatılan Yenidoğan Mahallesi içinden geçen derenin duvarında bulunan demir mazgalın yok olması sonrasında oluşan delik nedeniyle mahalleli burada oynayan çocuklarımızın suya kapılacağı tehlikesiyle karşı karşıyayız, yetkililerden önlem alınmasını istiyoruz şeklindeki tepkileri gerçekten önemliydi.

 

Akan suyun debisinin çok yüksek olması nedeniyle mahalleli çöp konteynırları ve tahta ile deliği kapatarak çocukların buradan içeri girmemesi yönünde kendince önlem almışlardı.

 

Mahallelinin İSU’ya burası için bir çok kez başvuruda bulunduklarını ancak önlem alınmadığını da belirtti.

 

Gönderilen diğer fotoğraflarda yollar evvel su altında kalırken herkes kendi olanaklarıyla su baskınından kurtulmak için çaba harcıyordu.

 

Her arayan sorunun çözümü için Büyükşehir Belediyesi’ni ve İSU’yu aradıklarını belirtip gerekli yanıtı alamadıklarının altını çiziyordu.

 

Metre kareye düşen 30 kilogramlık yağış nedeniyle yaşanan bu olumsuzluk üzerine bir çok değerlendirme bir çok yorum yapılabilinir.

 

Ancak,

 

İSU’nun yaptığı yatırımlarla övünen ve artık kentte su baskını yaşanmaz diyenler hafta başından itibaren kentimizde yaşananları umarım görüyorlardır…

 

Yapılanların hesapsız ve plansız yatırımlar deniz seviyesinin yükselmesiyle suyun gönderilememesi gibi durumların planlanmaması su baskınlarına neden olan faktörler olarak ne yazık ki karşımızda duruyor.

 

Yaşananlar yapılan yatırımların karşılığını bulmaması kent insanını çilesine bir düğüm daha ekliyor.

 

Bu kentin insanı bu kadar sorunu yaşamak zorunda değil diye düşünüyorum…

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı