Haber
08 Nisan 2019 - Pazartesi 17:02
 
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: Sandıktan çıkan sonuca saygı duyalım
KOCAELİ Haberi
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: Sandıktan çıkan sonuca saygı duyalım

Sandıktan çıkan sonuca saygı duyalım

 

 

Günümüzden 100 yıl evvel 19 Mayıs 1919’da ülkemizin büyük bir çoğunluğunun emperyalistler tarafından işgal edilmesini kabul edemeyen ve Türk toplumunun bağımsız bir şekilde yaşaması gerektiğini bilen Mustafa Kemal ve arkadaşları “Ulusal Kurtuluş Savaşı”nı başlatmak için Samsun’a çıktı.

 

Orada yakılan bağımsızlık ateşi dalga dalga yayıldı ve “Ulusal Kurtuluş Savaşı” kazanılarak, “Laik Demokratik Sosyal Hukuk Devleti” olan Türkiye Cumhuriyeti  ilelebet sonsuza dek yaşamak üzere kuruldu.

 

4 yıl sonra 100’üncü yıldönümünü kutlayacağımız Türkiye Cumhuriyeti’ni çok partili sisteme geçilmesinin ardından demokrasinin gereği olan seçimlerle farklı siyasi partiler yönetti, bundan sonra da yönetmeye devam edecek.

 

Tabi ki ülkemizin ilimizin gündemi yerel seçimler sonrasında yapılan itirazlar,

 

Seçim sonrasında anayasamızda ve seçim kanunumuzda yer alan maddelere göre seçimi kaybeden siyasi partiler, önce ilçe seçim kuruluna, sonuç alamazsa il seçim kuruluna, oradan da sonuç alamazsa Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz haklarını kullanıyorlar.

 

Bu süreç devam ederken, bir çifte standart uygulamasının yapıldığı iddiaları da gündemimizde yer alıyor.

 

İlimizde,

 

Büyükşehir, Kandıra, Kartepe, Başiskele, Gölcük, Karamürsel, Dilovası, Gebze, Darıca ve Çayırova Belediye başkanlıklarını kazanan AKP’li adaylar mazbatalarını alarak görevlerine başladı.

 

İzmit, Derince ve Körfez ilçelerinde yapılan itirazlar YSK tarafından değerlendirileceği için başkanlar ve meclis üyeleri mazbatalarını henüz almadı.

 

İzmit’te AKP yönetimi önce ilçe seçim kuruluna ardından il seçim kuruluna başvuruda bulundu, iki kurulda itirazı reddetti. Daha sonra da genel merkezden geldiği iddia edilen uyarı sonrasında YSK’ya başvuruda bulundular.

 

YSK’nın konu ile ilgili olarak yarın karar vermesi beklendiğinden, Fatma Kaplan Hürriyet’in dün yapılması beklenen mazbata ve devir teslim töreni ertelendi.

 

CHP’nin Derince Belediyesi seçimleri için ilçe ve il seçim kurullarına yaptığı itirazlar reddedildi. CHP’liler de önceki gün YSK’ya itiraz başvurusunda bulundu.

 

Körfez ilçesinde de İYİ Parti aynı yöntemle itirazda bulundu, karar bekleniyor.

 

Hukukun üstünlüğünü kabul ediyor ve sürecin sonuçlanmasını beklemek zorunda olduğumuzu bilmeliyiz.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre İzmit’te seçimi kazanan CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet, süreci gerginlik oluşturmadan sakin bir şekilde oyların korunmasını sağlayarak, bekleyişini sürdürüyor.

 

CHP’nin Derince Belediyesi Başkanlık seçimini az bir oyla kaybeden Sertif Gökçe’de gerekli itirazlarını ortamı germeden sakin bir tavırla gerçekleştiriyor.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre Körfez Belediye Başkanı seçilen Şener Söğüt ile Derince Belediye Başkanı seçilen Zeki Aygün’de süreci bekliyor.

 

İlimizde durum böyle iken,

 

Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı seçimine yönelik süreç ne yazık ki tüm Türkiye’yi geriyor.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu YSK’nin verilerini paylaşarak kamuoyunu bilgilendirirken kullandığı birleştirici sevecen hoşgörülü sözcükler kullanması taktirle karşılanırken,

 

Verilen yanıtlardaki ayrıştırıcı, suçlayıcı, tehditkar dil ise hiç ama hiç hoş karşılanmıyor.

 

Kentimizin sokaklarında gezerken herkes İstanbul’un sonucunun açıklanmasını beklediğini dile getirip, demokrasi gereği yapılan seçimlerin sonucuna herkes saygı göstermeli şeklinde yorum yapıyor.

 

Değerli okurlar,

 

Ekonomik sıkıntı, işsizlik, çarşı Pazar fiyatları, belirsizlik birçok sorunu beraberinde getiriyor, birde siyasetçilerin özellikle kaybedenlerin kullandıkları dil toplumumuza zarar veriyor…


Lütfen biraz  daha dikkat!...

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı