Haber
12 Mart 2019 - Salı 17:19
 
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: İzmit Yürüyüş Yolu’nda partilerin seçim standları
KOCAELİ Haberi
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: İzmit Yürüyüş Yolu’nda partilerin seçim standları

İzmit Yürüyüş Yolu’nda partilerin seçim standları

 

 

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için süreç devam ediyor. Siyasi partiler ve belediye başkan adaylarıyla meclis üyesi adayları 18 gün sonra seçmenin sandık başına gidip tercihini yapacakları nedeniyle çalışmalarına devam ediyor.

 

Bu çalışmalar kapsamında her parti ve aday kendine yönelik yöntem belirlerken, Seçim Koordinasyon Merkezleri’de çalışmalar yön veriyor.

 

Dün saat 13. 40 gibi yemek için gazetemizin ofisinden çıktım. Fethiye Caddesi’nden aşağı inerken Emine Abla ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Gündemimiz ekonominin bozukluğu ve yerel seçimdi.

 

Yürüyüş Yolu’na indim, doğuya doğru yürümeye başladım. Birkaç tanıdıkla karşılaştıktan sonra Çınar’da yemek yiyip Ulugazi İlkokulu’na doğru yürümeye devam ettim.

 

İlk karşılaştığım stand MHP’nindi.

 

MHP AKP’yi destekliyor ne broşürü dağıtıyor? Diye kendi kendime sordum.

 

Cumhur ittifakını anlatan broşür dağıttıklarını gördüm.

 

Biraz daha ileride CHP’liler İzmit İlçe Örgütü’nün önünde stand kurmuşlar ve İYİ Parti’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Serdar Kaman ile CHP İzmit Belediyesi Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in broşürlerini dağıtıyorlardı.

 

Yeni Cuma Camii’nin karşısında ise AKP’liler stand açmıştı. Onlarda broşür dağıtıyorlardı.

 

MHP ve CHP’nin stadında müzik çalmıyor ses yoktu.

 

AKP’nin stadında ise Cumhurbaşkanı  ve Genel Başkanları Recep Tayyip Erdoğan’ın okudu şiir paylaşılıyordu.

 

Yine kendi kendime sordum…

 

Bu bir yerel seçim değil mi?

 

Biz belediye başkanı seçmeyecek miyiz?

 

Bu sorulara yanıt ararken Ulugazi okulunun arkasında işimi tamamlayıp, Belsa Plaza’nın önünde geçip,  İstiklal Caddesi’nde yürümeye başladım.

 

Sebze ve Meyve Hali’nin, Askerlik Şubesi’nin, 100. Yıl Doğumevi’nin kapalı Pazar yerinin bulunduğu yere Sefa Sirmen’in yaptırdığı, bugün İzmit Belediyesi’nin kullandığı Belsa Plaza Binası’na kafamı çevirerek bir kez daha baktım.  

 

01 Nisan’dan sonra burada yeni bir belediye başkanı ve meclis üyeleri olacak. Buradan 5 yıl süreyle İzmit’e hizmet etmeye çalışacak diye içimden geçirerek yeni Fethiye Caddesi’ni kullanarak gazetemin ofisine gelip çalışmaya devam ettim.

 

Değerli okurlar,

 

İlimizde 1 milyon 349 bin 480’nin oy kullanma hakkı bulunuyor.

 

Seçmen 4 bin 186 sabit sandıkta 25 seyyar sandıkta oyunu kullanacak.

 

Seçmen sandığa gittiğinde ilimizde büyükşehir belediye başkanını ve ilçesi için belediye başkanı ile belediye meclis üyelerini belirleyecek.

 

Aynı zamanda oturduğu mahalle için muhtarını da seçecek.

 

Demokrasinin gereği sandıktan çıkan sonucu hepimiz kabulleneceğiz ve

 

01 Nisan günü ilimizdeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 12 ilçe belediyesinde 5 yıl sürecek yeni çalışma dönemi başlayacak.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı