Haber
04 Ocak 2019 - Cuma 16:59
 
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: İyi ki varsın Burhan Akçin
KOCAELİ Haberi
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: İyi ki varsın Burhan Akçin

İyi ki varsın

 

Burhan Akçin

 

Burhan Akçin gibi bu kente sanatsal anlamda  büyük emek veren dostumun her yıl ocak ayında geleneksel olarak gerçekleştirdiği toplantı davetine dün yine katıldım.

 

Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmeni olarak bu yıl 9’uncusunu  organize ettiği,

 

“Çocuk oyuncular sahnesiz oyunlar buluşması”

 

Dolphin AVM’de bugün başlıyor.

 

Saat 10.00’daki tanıtım toplantısı için Keyfınn Coffee’ye gittim.

 

AVM’nin giriş kapısına saat 09.50’de geldim. İşyerleri daha açılmamıştı ancak, toplantıya geldiğimi söyleyince buyur ettiler.

 

Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, Müzik Direktörü Agah Eroğlu, Tiyatro Müdürü Hüsniye Akçin, Sahne Tasarımcısı Erhan Demiray, Yönetmen Aslı Akçin, Demet Demiray, Eylülcan Akçin, Dolphin AVM Müdürü Emre Tezcan gazeteci arkadaşlarımızla birlikte önce kahvaltı yaptık.

 

Yaptığımız sohbet sırasında bu projenin aslında kentin seçilmiş yerel yöneticileri tarafından sahiplenmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Akçin, bu projelerin bir örneklerinin günümüzde görev yapan belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin masalarında olduğunun altını çizdi ve ekledi,

 

“Belediye başkanları ne yazık ki görevlerinin sadece yol gibi, yüksek bina gibi, işler yapmak olduğunu düşünüyor. Halbuki kültür sanat olmazsa olmazımız olmalı. Özellikle çocuklara yönelik yapılan tiyatro projeleri geleceğe önemli bir katkı sağlayacak şekilde düşünülmeli”

 

Bu yaklaşımdan yola çıkarsak,

 

Kentimizde tiyatro, resim, fotoğraf, heykel, çini, seramik gibi sanata yönelik ne yazık ki istenilen şekilde destek verilmiyor.

 

Bu sanata yönelik birkaç kurum, birkaç kişinin verdiği mücadele ne yazık ki yeterli olmuyor.

 

Seçilmiş yerel yöneticilerin elinde bulunan olanaklar, bütçeler sanatsal faaliyetlere yönelik proje gerçekleştirmeye çok müsait olmasına karşın, sanatçıya aydına bakış açısıyla ilgili olan bu yaklaşım günümüzdeki mevcut seçilmiş yerel yöneticiler tarafından gerçekleştirilmiyor.

 

Örnek olarak,

 

Daha önce festivalleri sokakta, ara sokakta, inşaatta, demiryolu üzerinde, yürüyüş yolunda oynayan Kocaeli Bölge Tiyatrosu Dolphin AVM’nin kucak açmasıyla oyunlarını AVM’nin ikinci katırdaki alanda oyunlarını beğeniye sunuyor.

 

Çok makyaj yapan, kendine göre özgürce kıyafetini giyip dışarı çakan ancak çevresindekilerin rahatsız ettiği kadınlarla ilgili haberlerin gündemden düşmediği günümüzde tiyatro oyuncularının sokakta güvende olmadığı bir kentte yaşamında olmak gerçekten çok ama çok düşündürücü…

 

“Çocuk Tiyatrosu” festivali bugün başlayacak 14 Ocak’ta sona erecek. “cadde sokak, çarşı pazar, yer gök tiyatro” sloganı ile Kocaeli’ ye yeni bir renk katacak olan festivalde emeği geçenleri kutluyorum.

 

Oyunculara başarılar diliyorum.

 

Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin’e sanata tiyatroya verdiği destek nedeniyle sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Orhan, Balcı'nın, Köşe, Yazısı:, İyi, ki, varsın, Burhan, Akçin,
Yorumlar
Haber Yazılımı