Haber
15 Nisan 2019 - Pazartesi 09:52
 
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: İşimiz zor ancak, umudumuzu yitirmemeliyiz
KOCAELİ Haberi
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: İşimiz zor ancak, umudumuzu yitirmemeliyiz

İşimiz zor ancak, umudumuzu yitirmemeliyiz

 

 

Nisan ayının yarısına geldik. Yeni bir haftaya başlıyoruz. Bizim için yeni hep umut demektir. Bu gerçekten yola çıktığımızda herkesin yeni haftaya umutla adım atmasını diliyorum.

 

Önceki gün izinliydim, geç sabah kahvaltısının ardından gazetemizin ofisine uğradım. Cumartesi günleri çalışan muhasebeci arkadaşım ve internet editörümle günün değerlendirmesini yaparken,

 

Erkan Katmış’ın silahla vurularak öldürülmesini, cenazesinde 3 kişinin silahla yaralandığının haberlerinin yaptığı yankıyı,

 

İlimizde resmi olmayan sonuçlara göre İzmit Belediye Başkanı olan ancak hala mazbatasına alamayan Fatma Kaplan Hürriyet’in kadın futbol ve basketbol takımlarının müsabakalarını izlemeye gidip başarı dileklerinde bulunmasının yansımasını,

 

İrdeledikten sonra başlayan rüzgar ve yağmurun ardından İzmit’in merkezinde elektriklerin kesilmesiyle eve geri döndüm.

 

Saat 19.00’da başlayan ve bitmesini hiç istemediğim iyi futbol ve büyük mücadeleye sahne olan Beşiktaş ile Başakşehir arasındaki müsabakayı izledim, büyük keyif aldım.

 

Beşiktaş taraftarının ‘Mazbatayı İmamoğlu’na verin seslenişi ise farklı bir ambians oluşturdu.

 

Dün saat 09.15 gibi evden çıktım. Yürüyerek ofise gelirken, pazar pazarının içinden geçtim. Pazarcılar ürünlerini tezgahlara özenle dizerken hayırlı işler dileklerinde bulundum.

 

Pazarda yeşil renk hakimdi,

 

Patates, Soğan, Ispanak, kıvırcık, taze soğan, maydanoz, roka, tere, dereotu, havuç, domates, salatalık, sivri biber, elma, portakal, çilek, muz, armut, kabak, patlıcan, limon, balık pazar tezgahlarında yerini aldı.

 

Ancak,

 

Fiyatların yüksekliği nedeniyle tüketicinin bir kilo yerine yarım kilo almayı tercih etmesi birçok soru işareti beraberinde getiriyordu.

 

Özellikle patatesin 5 lira ve kuru soğanın 7 liradan satılması hem esnafı hem de tüketiciyi çok ama çok zorluyordu.

 

Bu tesbiti yaptıktan sonra,

 

Kız Meslek Lisesi’nin yıkılıp yerine otopark ve pazar yeri yapılacağı projesinin ortadan kalkması sonrasında pazar pazarının geleceği konusunda şimdilik bir belirsizlik olduğunu düşündüm,

 

Fatma Abla mazbatasını alıp görevi devraldıktan sonra ilk ele alacağı konular arasında pazar pazarı olacak gibi görünüyor.

 

Süreci hep birlikte göreceğiz…

 

Pazar içinde karşılaştığım birçok isim ve esnaf gerek İzmit gerekse İstanbul’da mazbata konusunun ne zaman çözüme kavuşacağı konusunda sorular yöneltti.

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun kararını bekliyoruz, şeklinde yanıt verdim.

 

Ayak üstü sohbet ettiğimiz İzmitlilere ben böyle bir süreç hatırlamıyorum dedim, benden büyük olanlar da hatırlamadıklarının altını çizdiler.

 

Bu gelişmelerle birlikte esas yangının mutfakta olduğu net bir şekilde pazarda alış veriş yapanlar tarafından dile getirildi.

 

Pazarcı esnafı zorda,

 

Tüketici zorda,

 

Ekonominin düzelmesi için çalışma yapılması beklenirken, açıklanan pakette çalışanların kıdem tazminatı tartışmasını gündeme getirdi.

 

Çalışanların kazanılmış hakları üzerinden ekonomiyi düzeltmeye çalışanlara sendikalar sert yanıt verdi önümüzdeki süreçte de vermeye devam edecek.

 

Değerli okurlar,

 

Tüm bu olumsuzluklara karşın, yeni haftaya başlarken umudumuzu yitirmememiz gerekiyor.

 

Umudumuzu yitirmeden önümüze bakmalıyız ve çalışmalarımıza öne göre yön vermeliyiz…

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı