Haber
11 Mart 2019 - Pazartesi 17:16
 
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: Gönül’ün lansmanı, Hürriyet’in açılışı
KOCAELİ Haberi
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: Gönül’ün lansmanı, Hürriyet’in açılışı

Gönül’ün lansmanı, Hürriyet’in açılışı

 

 

Önceki gün gazetedeki işlerimi tamamlayıp ofisten saat 16.40 gibi çıktım. Fethiye Caddesi’nden inip önce AKP İzmit Belediyesi Başkan Adayı Azize Sibel Gönül’ün projelerini açıkladığı meclis üyelerini tanıttığı toplantı için Sabancı Kültür  Merkezi’ne daha sonrada CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in Leyla Atakan Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışına gittim.

 

Gönül’ün lansmanı

 

Girişte ilçe yöneticileri, üst katta belediye meclis üyeleri seni ve diğer gelenleri karşılayarak hoş geldiniz dediler.

 

Muhabir arkadaşlarla görüştükten sonra saat 16.55’te salona girdiğimde yarısı doluydu. Bizim için üçüncü sırada yer ayırdıklarını söyleyip yer gösterdiler. Teşekkür ettim. Ancak oraya oturmadım salonun çıkış kapısına yakın bir yere oturdum.

 

Saat 17.20 gibi salon ve aradaki boşluklar doldu, program başladı.

 

İçinde Mustafa Kemal Atatürk’ün de geçtiği cümlelerle İstiklal Marşı’nın söylenmesi anons edildi. Hep birlikte ayağa kalktın yaklaşık 20 saniye geçti, her hangi bir müzik sesi gelmedi. Herkes birbirine baktı daha sonra sunucunun ses vermesiyle İstiklal Marşı okundu. Gönül’ün bile bilmediği sürpriz videoyu izleyelim anonsu  yapıldı. Normal video oynatıldı. İlerleyen bölümde sürpriz videoyu izleyeceğiz dendi.

 

AKP İzmit İlçe Başkanı Güney, rakipleri CHP’ye seslenerek, “Yine parti binalarının ışıklarını erkenden söndüreceksiniz” dedi.

 

İzmit belediye Başkanı Nevzat Doğan, “5 yıl sonra İzmit’e de aday çıkartamayacaklar” iddiasında bulundu.

 

AKP Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Tahir Büyükakın, “Tembellik yok. Var gücümüzle çalışacağız” uyarısında bulundu.

 

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, “Cumhur ittifakının adayları ananımızın ak sütü gibi temizdir.  Zillet ittifakı masum değildir” diyerek gelirimi sürdürdü.

 

AKP İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, “Türkiye ortalamasının yüzde 10 üstünde oy istiyorum” şeklinde konuştu.

 

AKP’nin İzmit Belediyesi Başkan Adayı Sibel Gönül gençlerin tezaruhatı ile başladığı konuşmasını kürsünün karşısına kurulan ekran ve ayaklı promterden gerçekleştirdi. Zaman zaman takıldı, heyecanlandı, yazı takip etmek için kürsünün etrafından ayrılamadı, iyi bir konuşma performansı sergileyemedi.

 

Hürriyet’in açılışı

 

Gönül’ün lansmanının sonunu beklemedim CHP ile İYİ Parti  işbirliğiyle İzmit belediyesi Başkan Adayı olan Fatma Kaplan Hürriyet’in Leyla Atakan Seçim Koordinasyon Ofisi’nin açılışına gittim.

 

Hürriyet, milletvekilleri, meclis üyesi adayları il ve ilçe başkanları  omuz omuza kol kola CHP İzmit İlçe binasından yürüyerek ofisin açılışına geldiler.

 

Yoğun bir kalabalıkla karşılaştılar.

 

Ofisin önü yolun yarısı, araçların geçmesi için bırakılan bir şeritlik boşluk sonrasında karşısı, kaldırımlar, yürüyüş yolunun bir bölümü, apartmanların balkonları, pencereleri doluydu.

 

Coşkulu kalabalık hürriyet ve beraberindekileri meşalelerle karşıladı.

 

Oradaki kalabalık bu coşkuyu yaşamak için evlerinden çıkıp eşleriyle çocuklarıyla, 7’den 70’e her kesimden insanların olduğu bir topluluktu ve konuşmaları coşkuyla dinledi.

 

Hürriyet’in 08 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle İzmit Belediyesi’ne alınmaması girişimi yapılan konuşmalarda dile getirildi.

 

Hürriyet, “Buradan belediye işçilerine seslenmek istiyorum. Kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız. Biz onlar gibi değiliz. Yetim hakkından kul hakkından korkarız” mesajıyla yapılan dedikodulara suçlamalara yanıt verdi.

 

Açılışta helva dağıtılması, kemençe ile yapılan şarkının seslendirilmesi ve horon oynanması açılışın renkli gösterileriydi.

 

Değerli okurlar,

 

İzmit’in başkanlığına talip olan iki aday Gönül ve Hürriyet’i aynı gün izledim.

 

Konuşma, hitap gücü, beden dilini kullanma, siyasi söylev, ikna gibi kriterlere baktığımda Hürriyet’in Gönül’den çok üstün olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim.

 

Kıyafet seçimi, saç yapımı, makyaj gibi kadınsal kriterlerde ise ikisininde eşit düzeyde olduğunun altını çizmek isterim.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı