Haber
22 Nisan 2019 - Pazartesi 17:05
 
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: Emanetiniz, Emanetimiz…
KOCAELİ Haberi
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: Emanetiniz, Emanetimiz…

Emanetiniz, Emanetimiz…

 

 

Bugün 23 Nisan,

 

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,

 

Milli Egemenliğimizin sembolü, ulusal kurtuluş mücadelemizin ve demokrasi tarihimizin en önemli kurumu olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99’uncu yılı.

 

Aynı zamanda dünyada çocuklara yönelik kazandırılmış ilk ve tek bayram,

 

Böyle bir bayramın ülkemizde olması, bunun mimarının Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının olması bu büyük bayrama ayrı bir önem kazandırıyor.

 

Daha evvel caddelerde sokaklarda hatta stadyumlarda kutlamalar yapılıyordu, ilkokullarda öğrenim gören öğrenciler heyecanla bu anlamlı bayram için hazırlıklar yapardı, günümüzde kutlamaları salonlara sağdırmaya çalışıyorlar…

 

Birileri 23 Nisan kutlamalarına engel olmaya çalışsa da, kutlamalara kısıtlama getirmeye çalışsa da, onlara inat 23 Nisan coşkuyla kutlandı kutlanmaya devam edilecek…

 

Tabi ki bu anlamlı bayramı kutlarken anlamını da iyi bilmek ve iyi öğretmek gerekir.

 

23 Nisan 1920’de Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak tek yumruk halinde bir araya gelip, dört bir yanı işgal edilmiş ülkemizin bağımsızlığına özgürlüğüne kavuşması için,

 

İlk adımı atmış,

 

Kurtuluş mücadelesinin ilk meşalesi yakmışlardır.

 

Bu çatı altında toplananların önderliğinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazılmış Ulusal Kurtuluş Savaşı buradan yönetilmiş ve kazanılmıştır.

 

Böylesi önemli bir günü kutlamak, hem de coşku ile kutlamanın önemini bilmenin yanı sıra geleceğe de taşımak adına herkese büyük görev düşüyor.

 

İşte bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk,  geleceğimizi emanet edeceğimiz en değerli varlığımız, en büyük güvencemiz olan çocuklara bu bayramı armağan etti.

 

Bugünün çocukları yarının büyükleri bu anlamlı hediyenin değerini bilerek hareket etmeli ve bu anmalı güne sahip çıkmalıdır.

 

Bu anlamlı günü sahip çıkan çocuklar, nitelikli, kültürlü, aydınlık düşünceli, yeniliklere ve gelişmelere açık, insana değer veren, ulusal değerlerini önemseyen, kişilikli kuşaklar olarak yetişmek zorundadırlar.

 

Çocuklarımızın bu çerçevede yetişmesini sağlamak için de yöneticiler ve yetkililer tüm olanakları sağlamak zorundalar.

 

Yüzlerinde gülücüklerin, kalplerinde sevgi ve umut çiçeklerinin hiç solmaması dileğiyle çocuklarımızın ve kentimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor…

 

Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını,

 

Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda ve  Demokratik Laik Sosyal Hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetini’nin kuruluşunda,

 

Bedel ödeyenleri,

 

Emeği geçenleri,

 

Ülkemiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum…

 

Onların bize emanetine her hangi bir zarar getirmeden ve koruyarak, gelecek kuşaklara bırakacağız…

 

DİP NOT: Ulusal bütünlüğümüzü bozmaya çalışanlar geçmişte olduğu gibi bugünde karşımıza çeşitli maskeler takarak çıkıyorlar. Yarında çıkacaklar, onlara inat, oyuna gelmeden birlik ve beraberliğimi bozmadan kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı