Haber
08 Kasım 2018 - Perşembe 17:04
 
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: AKP’de sıcak günler daha da ısınıyor
KOCAELİ Haberi
Orhan Balcı'nın Köşe Yazısı: AKP’de sıcak günler daha da ısınıyor

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için geriye sayım sürüyor.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nde başlayıp tamamlanan başvuru takvimi sonrasında iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’nde başlayan başvurular pazartesi günü tamamlanacak.

 

AKP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada il ve ilçe başkanlarıyla yönetim kurulu üyelerinin açıklanan takvimde istifa edip aday adayı olması istenmedi ve bununla ilgili süreç aralık ayına bırakıldı.

 

İlimizde Büyükşehir Belediyesi dahil 12 ilçe belediye başkanınında aday adayı için her hangi bir başvuru yapmaması istendi. Gerek görüldüğü taktirde mevcut başkanı aday göstererek seçime girileceği belirtildi.

 

Bu gelişmeler yaşanırken Ankara kulislerinde her geçen saatte kulislerden farklı değerlendirmeler yansıyor.

 

AKP Genel Merkezi’nin yerel seçimlere yönelik yaptığı çalışmalar arasında yer alan 12 kişilik komisyon 2 aydır sahanın nabzını tuttu,

 

Vatandaşlar başta olmak üzere,

 

Sivil toplum kuruluşları,

 

Parti teşkilatı ve milletvekillerinin,

 

İstediği belediye başkan aday adaylıkları için öne çıkan isimleri sordu.

 

Araştırmanın sonucunda raporunu genel merkeze iletti.

 

Bu raporu görüşmek üzere Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için önerilen isimler değerlendirildi ve karar verildiği iddia ediliyor.

 

İktidar partisinin ilimizdeki belediye başkanları için değişim yapılacağı kararı gündeme gelmiş ve bu konuda bir çok değerlendirme yapılmıştı.

 

Bu karardan yola çıktığımızda ve üçüncü döneme takılan belediye başkanları olduğu kentimizde değişimin kimler için olacağı merakla bekleniyordu.

 

Kulislerden gelen iddialara baktığımızda,

 

Büyükşehir Belediyesi adaylığı için,

 

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun isimlerinin masada oluşu ve biri yönünde karar verildiği iddiası farklı bir değerlendirme yapmamıza neden oluyor.

 

Nedir bu değerlendirme?

AKP’de başvuru takvimi daha açıklanmadan mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Gebze Metro Hattı lasmanında yaptığı konuşmada “Millete hizmet için belediye başkanı olmak gerekmiyor” şeklindeki konuşmasının ardından Ankara kulislerinden sızan bilgilerin bu konuşmayla örtüşüyor olması dikkat çekiyor.

 

Büyükşehir Belediyesi için kulisler bu şekilde olurken,

 

İzmit, Kandıra, Kartepe, Başiskele, Gölcük, Karamürsel, Derince, Körfez, Dilovası, Gebze, Darıca ve Çayırova Belediye Başkan adaylarının kim olacağı konusunun ise önümüzdeki günlerde görüşüleceği bilgisine ulaştığımıda belirtmek isterim.

 

Tabi ki mevcut yöneticilerden yani ilçe başkanı il ve ilçe yöneticilerinin aday adaylığı konusunun ertelenmesi sonrasında bu konuda heyecan biraz daha düştü.

 

Ancak,

Adalığı düşünenler genel merkez ile sıcak temaslarını sürdürüyorlar.

 

Bu temaslar Ankara’ya gitme, telefonla görüşme, hatırlı kişileri araya sokma olarak gözleniyor.

 

Değerli okurlar,

Kış aylarındayız,

 

Sıcaklık düşüyor,

 

Buna karşın,

 

Siyasette yerel seçim sıcaklığı yaşanıyor.

 

Bu sıcaklık özellikle iktidar partisi AKP’de her gün her saat her dakika giderek artıyor…

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı