Haber
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 11:12
 
Öğrenci dostu şehirler arasında Kocaeli kaçıncı sırada?
ÜNİAR tarafından yapılan araştırma kapsamında, Türkiye’de Eskişehir, Aydın ve Antalya öğrenci dostu şehirler olarak belirlendi. Kocaeli ise listede 24. sırada yer aldı.
YAŞAM Haberi
Öğrenci dostu şehirler arasında Kocaeli kaçıncı sırada?

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından yapılan araştırma kapsamında, Türkiye’de öğrenci dostu şehirler belirlendi. Araştırmada öğrencilerin Aydın’dan üst düzeyde memnuniyet duydukları ortaya çıktı. Bu alanda ilk sırayı Eskişehir alırken onu Aydın ve Antalya takip etti. Aynı araştırmada öğrencilerin okudukları üniversiteden memnuniyet sıralamasında ise Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) 123 devlet üniversitesi arasında 46. sırada yer aldı.

 

ÜNİAR, 2016 yılından bu yana her yıl yaptığı araştırmalarının 2019 verilerini açıkladı. 4 farklı dalda incelenen araştırma sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Türkiye’nin 81 ilinde 123’ü devlet, 65’i vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 188 üniversite bulunuyor. Öğrenci sayısına göre görüşülen öğrenci sayısının belirlendiği araştırmada 18 bin 745’i kız, 16 bin 970 erkek olmak üzere toplam 35 bin 715 öğrenci ile görüşüldüğü açıklandı.

 

Yapılan araştırmada Türkiye’de öğrencilerin öğrenim gördükleri sadece 26 şehirden memnuniyet hissettikleri tespit edildi. Buna karşın 45 şehrin öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olmadığı, öğrencilerin bu şehirlerden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliğinin söz konusu olduğu belirlendi. En yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler sırasıyla Afyonkarahisar, Aksaray, Çankırı, Iğdır, Ağrı, Bayburt, Bitlis, Kilis, Muş, Yozgat, Şırnak, Bingöl ve Hakkari olarak kayıtlara geçti. Genel anlamda üniversitede okuyan öğrencilerin öğrenim gördükleri şehirlerden memnuniyet oranı yüzde 63’te kaldı.

 

KOCAELİ 1 BASAMAK GERİLEDİ

 

Yapılan araştırmada kente yaşayan öğrencileri memnun eden az sayıdaki şehirlerin başında Eskişehir gelirken, ikinci sırada Aydın yer alıyor. Üçüncü sırada ise Antalya bulunuyor. Araştırmaya yapan kuruluşça Eskişehir, Aydın ve Antalya ülkenin öğrenci başkentleri ilan edilirken, bu üç ili Çanakkale, Bursa, Muğla, Tekirdağ, Edirne ve Ankara takip etti. Bu araştırmada Kocaeli ise 24. sırada kendine yer buldu. Aynı araştırmanın geçen yılki sonuçlarına göre Kocaeli 23. sırada yer alıyordu. Araştırma sonuçlarını öğrencilerin okulda geçirdikleri zaman dışında sosyal yaşantının, toplu ulaşımın, şehirdeki yerli halk ile ilişkilerin etkilediği vurgulandı.

 

1_6sgsdfgh25.jpg

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı