Haber
14 Kasım 2019 - Perşembe 16:44
 
MİA projesi Büyükşehir Meclisi'nde kabul edildi
MİA projesi, Büyükşehir Kasım Ayı Meclisi’nde yeniden görüşülüp oylandı. Real arazisi projeden çıkarılırken, CHP’nin ret oyuna rağmen MİA Projesi oy çokluğu ile kabul edildi
GÜNCEL Haberi
MİA projesi Büyükşehir Meclisi'nde kabul edildi

Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclisi, Fuar İçi Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda toplandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 107 gündem maddesi görüşüldü. Mecliste uzun dönemdir kent gündemini meşgul eden ve en az 60 bin istihdamın hedeflendiği MİA Projesi yeniden görüşülüp oylandı. Real arazisi projeden çıkarılırken, CHP’nin ret oyuna rağmen MİA Projesi oy çokluğu ile kabul edildi.

 

4 BAŞLIKTA İTİRAZ

 

MİA Projesinin meclisten geçmesi ile ilgili konuşan Orhan Tanış, “2017 Aralık ayında Karaosmanoğlu MİA’da tıkandık diyerek 5000 plan önerisi gelmiş Real alanı MİA’ya dahil ediliyordu. Ve burada da ilave emsaller vardı. Bir rant olduğu için tepki çekti. Siz geldikten sonra karar aldınız. Real’in dışarı çıkarılarak verilen bonusların kaldırılması ile meclisten geçirin demişsiniz. 2 sene sonra bu noktaya gelmeniz çok güzel. 2017 Aralık ayına gelen kadar belli eleştirilerimiz vardı. Kamuoyunda tartışıldı 7 senedir gündemde. 4 başlıkta itirazımız var. Bu alanın yer seçimi ve yer seçimine uygun olmayan yer yapısı var. Sıvılaşma burada çok yüksek. Ulaşım ile ilgili sorun var. D-100 karayolu ve Ömer Türkçakal ile ilgili olarak günlük belli saatlerinde trafik sıkışıyor. 60 bin günlük ticari faaliyet yürütecek insan olacak. 80 bin civarı da otopark kapasitesi var. Burası faaliyete geçtiğinde burada yoğunluk olacak. Bu güzergahlar sıkıntılı çalışmakta. Bugünden tedbirler alınmalı” dedi.

 

 

YENİ DÜZENLEME YAPILMALI

 

Sözlerini sürdüren Tanış “Gökmen Bey buradaki sıkışıklığın yüzde 50 artacağını öngörüyor raylı ulaşım getireceğiz dedi. Ulaşım Master planınızda düşünceleriniz olabilir ama şu an belirsiz. Plan bölgesi içinde MİA dışı alanlar ile ilgili Sanayi Sitesi ve Mahallesi içindeki alan sıkıntılı. Vatandaşların parsel yapıları küçük gelecekte MİA geliştikçe arazilerini ellerinde tutamayıp satacaklardır çözüm önerisi lazım. Kentsel dönüşüm olacak mı? Son olarak burası hedefi ve vizyonu ile büyük bi çekim merkezi olacak. Kent merkezindeki çekim gücü azalacak ve buraya kayacak. MİA uygulandığında olabilecek senaryolardan biri de bu. Kent merkezine başka bir vizyon yükleyecek projelere ihtiyacımız var” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkaın ise, “Mükemmel iyinin düşmanıdır. D-100 üstendeki kısmı iptal ettik Real de bunun içinde. Orhan Bey'in söylediklerine ve itirazlarına cevap var ama burada çözülecek şeyler değil. Bu iyileştirmeler yapılmalı. Yeni bir düzenleme yapılması lazım. İnsanların gündelik problemler şu an  halledilebilir duruma geliyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı