Haber
07 Aralık 2018 - Cuma 09:35
 
MEB düğmeye bastı! Kocaeli'de diplomalı steak ustaları yetişecek
Milli Eğitim Bakanlığı, meslek liselerinde Et ve Et Ürünleri Teknolojisi bölümü açacak. Liseler et entegre tesislerinin yoğun olduğu bölgelerde özel sektör işbirliğiyle kurulacak
GÜNCEL Haberi
MEB düğmeye bastı! Kocaeli'de diplomalı steak ustaları yetişecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) meslek liselerinde ‘Et ve Et Ürünleri Teknolojisi’ bölümü açacak. Söz konusu bölümlerden mezun öğrencilere özel sektör tarafından yüzde 100 istihdam garantisi sağlanacak. İmzalanan protokol uyarınca söz konusu liseler, et entegre tesislerinin yoğun olduğu bölgelerde açılacak. İlk olarak iki pilot ilde iki meslek lisesinde söz konusu bölümün açılması kararlaştırıldı.  

 

Pilot uygulama iki lisede 

Buna göre Kocaeli ve Şanlıurfa’da iki meslek lisesinde Et ve Et Ürünleri Teknolojisi bölümleri faaliyete geçecek. Bölümlerde Eylül 2019’da eğitime başlanması planlanıyor. Et ve et ürünleri tüketiminde yaşanan artışa paralel olarak sektörün eleman ihtiyacını karşılamayı hedefleyen bölümlerde öğrenciler, et ve et ürünlerinin en iyi şekilde, hijyenik şartlarda işlenip hazırlanmasını öğrenecekler. 

 

İstihdam garantisi verilecek 

Edinilen bilgiye göre, bu bölümdeki öğrenciler, eğitim süresi boyunca özel sektöre ait tesislerde staj yaparak mesleki deneyimlerini geliştirecek ve teorik bilgilerini uygulamalı hale getirme şansı bulacak. Milli Eğitim Bakanlığı’yla özel sektör arasında imzalanan protokol gereği mezun öğrencilerin tamamına istihdam garantisi sağlanacak.

(AKŞAM)

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı