Haber
21 Mart 2018 - Çarşamba 15:19
 
Masa tenisi şampiyonasında İstiklal Marşı krizi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Okullar Arası Masa Tensi Şampiyonasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mehteran Takımının seslendirdiği İstiklal Marşı tepkilere neden oldu. İstiklal Marşı’nı kendi besteleri ile seslendiren Mehteran Takımına tepki gösteren veliler ve bazı öğretmenler salonu terk etti.
KOCAELİ Haberi
Masa tenisi şampiyonasında İstiklal Marşı krizi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Okullar Arası Masa Tensi Şampiyonası, Yahya Kaptan Mahallesinde bulunan Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonunda başladı. Kocaeli genelinde bulunan ve aralarında ilkokul, ortaokul ve liselerin de yer aldığı 160 okulun katıldığı şampiyonada 700 sporcu dereceye girebilmek için yarıştı. Programın seremonisi öncesinde sahne alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, İstiklal Marşı’nı yeni yaptıkları beste ile seslendirdi. İstiklal Marşı’nın bestesinin değiştirilerek okunması salonda bulunan bazı veliler ve öğretmenler tarafından tepkiye neden oldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından duruma tepki gösteren veliler salonu terk ederken Mehteran Takımı ise görevlilerce salondan çıkartıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Mehteran Takımı hakkında soruşturma başlatacağı öğrenildi.

Erdoğan gündeme getirmişti
15 Mart günü düzenlenen 46. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstiklal Marşı'nın bestesinin değişebileceği sinyalini vererek, "En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemlidir. Burada bestekarlara büyük iş düşüyor" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı