Haber
14 Nisan 2019 - Pazar 23:55
 
Maltepe’de sayım iptal edildi! 400 sandık yeniden sayılacak
İstanbul’daki seçimlerle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Maltepe’deki sandık sayımları yeniden durdu. İlçe Seçim Kurulu’nun Maltepe’deki 400 sandığın yeniden sayılmasına karar verdiği ileri sürülürken CHP’nin ise bu karara itiraz ettiği belirtildi.
GÜNCEL Haberi
Maltepe’de sayım iptal edildi! 400 sandık yeniden sayılacak

Konuyla ilgili açıklama CHP’li eski milletvekili Barış Yarkadaş’tan geldi. M

altepe

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Yarkadaş, “Maltepe’deki sayım durdu. Çünkü; YSK’nın yazılı talimatına rağmen; memurlar, AKP ve MHP’li temsilciler tutanaklara imza atmıyor diye imza atmayacaklarını söylüyor. Oysa ki; YSK’ya göre hakimler ile CHP ve SP temsilcilerinin imzası yeterli. Maltepe Seçim Kurulu şu an toplantıda” dedi.

 

YSK MUAMMASI

 

YSK’nın verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre normal koşullarda olağanüstü itiraz 14 Nisan Pazar saat 17.00’de yani bugün sona eriyor ancak İstanbul’da oy sayımı henüz bitmiş değil. Bazı hukukçular olağanüstü itiraz süresinin uzatılamayacağını belirtirken bazı hukukçular ise başvuru süresinin uzadığını belirtiyor. YSK takvimindeki muammanın ilerleyen saatlerde netleşmesi bekleniyor.

 

BARIŞ YARKADAŞ’IN AÇIKLAMALARI

 

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
 

Maltepe'deki SAYIM DURDU. Çünkü; YSK'nın yazılı talimatına rağmen; memurlar, AKP ve MHP'li temsilciler tutanaklara imza atmıyor diye imza atmayacaklarını söylüyor. Oysa ki; YSK'ya göre hakimler ile CHP ve SP temsilcilerinin imzası yeterli. Maltepe Seçim Kurulu şu an toplantıda.

 
 

 

 

2- AKP-MHP, Maltepe'deki sandıkların tümünü saydırarak değişik bir sonuç almayı planlıyordu. Sonuçlar istedikleri gibi çıkmayınca bu kez de sayım bitmesin diye hakimlerin tutanaklarına imza atmıyorlar. Memurlar da kendilerini baskı altında hissediyor. İktidar halka meydan okuyor

 
 

 

 

3- AKP ve MHP, İlçe Seçim Kurulu'nun oluşturduğu son 10 sayım istasyonunun saydığı 300 sandığın yeniden sayılmasını istiyor. Bunun anlamı 800 sandığı geçen sayım işleminin yeniden 500'lere dönmesi... Oysa ki; engelleme olmasa sayım bu gece bitecek, yarın mazbata verilecekti.

 
 

 

 

4- AKP ve MHP, İlçe Seçim Kurulu'nun yaptırdığı 400 sandığın sayımını iptal ettirdi. Bunun anlamı şu; sayımlar, 500. sandıktan yeniden başlayacak. Sayımları, ilk oluşturulan iki kurul yeniden sayacak. Bu yüzden, şu an toplan 576 sandık sayılmayı bekliyor. CHP karara itiraz etti.

 
 

 

 

5- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, AKP ve MHP eliyle bir kördüğüme dönüştürülürken, tam anlamıyla bir hukuk rezaleti yaşanıyor. YSK'nın yazılı talimatı bile, iktidar baskısı karşısında hiçbir anlam ifade etmiyor ve hükümsüz kalıyor. Parti Devleti hukuku eziyor.

 
 

 

 

6- Saat 23.45... Maltepe'deki sandıkların yeniden sayılma kararı almasının ardından, bu uygulamayı protesto ettik ve YSK'nın bu hukuksuzluğu durdurmasını istedik. Gece saat 23.45'te hukuk ve adalet arıyoruz. Partimizin yöneticileri sağduyu ve sükunet çağrısı yaptı.

 
 

 

 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı