Haber
11 Ocak 2019 - Cuma 01:46
 
Maaşlarını alamayan kadın işçiler greve başladı
Patronun maaşları ödemediği ve yıldırma politikası izlediği Eksen Makina'da işçiler haklarını almak için greve başladı. Kaynak: Maaşlarını alamayan kadın işçiler greve başladı
KOCAELİ Haberi
Maaşlarını alamayan kadın işçiler greve başladı

Gebze Tavşanlı Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesindeki (OSB) Eksen Makina'da çalışan işçiler, ücretlerin ödenmemesi ve kötü çalışma koşulları nedeniyle direnişe başladı. Eksen Makina Patronu Besim Tahincioğlu'nun kriz bahanesiyle bir süredir üretime ara verdiğini belirten işçiler, çalışan işçilerin maaşlarının da 3 aydır ödenmediğini söylüyor.

 

SERVİS GÜZERGAHI DEĞİŞTİ

 

Özellikle geçtiğimiz senenin Eylül ayından bu yana işyerinde saldırının ve baskının arttığını vurgulayan işçiler, patronun "Servisler artık sadece E-5 üzerinden geçecek, ona göre kendinizi hazırlayın" diyerek kendilerini yıldırmaya çalıştığını aktardı. Servis güzergahlarının değiştirilmesiyle 45 dakikaya yakın yürümek zorunda kalan işçiler, zaten düzensiz ve yarım ödenen maaşların son 3 aydır hiç ödenmediğini belirtti.

 

FABRİKA ÖNÜNDE DİRENİŞ

 

Büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçiler, bugün patronla yaptıkları görüşmede alacaklarını istedi. Fabrika Patronu Besim Tahincioğlu'nun işçilere "Para yok, ödeme yapmıyoruz" demesi üzerine işçiler, haklarını almak için fabrika önünde direniş başlattı. Besim Tahincioğlu tarafından 2006 yılında satın alınan Eksen Makina, Arçelik ve Arzum gibi markalara fason olarak küçük ev aletleri (çay makinesi, kahve makinesi, tost makinesi, buharlı ütü vb.) üretimi yapıyor. Fabrikada örgütlü sendika ise Türk-İş'e bağlı Türk Metal sendikası. (Evrensel)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maaşlarını, alamayan, kadın, işçiler, greve, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı