Haber
10 Aralık 2017 - Pazar 13:32
 
Lastik işçisinde heyecan dorukta
DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikalarda çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme taslağı hazırlıkları başladı. Gözler, Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan’da
KOCAELİ Haberi
Lastik işçisinde heyecan dorukta

BAŞVURU OLUMLU SONUÇLANDI

Goodyear, Brisa ve Pirelli fabrikalarında çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi taslağı çalışmaları, Lastik-İş Sendikası yöneticileri ve işçileri tarafından başlatıldı. Sendikanın toplu iş sözleşmesi (TİS) yapabilmesi için bakanlığa yaptığı başvuru, olumlu sonuçlanmıştı. Şimdi Lastik-İş Sendikası yöneticileri ve üye işçiler arasında karşılıklı fikir alışverişi ile toplu iş sözleşmesi taslağı hazırlıkları sürüyor.

7 BİN 500 TL’YE ÇIKMIŞTI

Sözleşme, 1 Ocak’tan itibaren 2 yıl geçerli olacak. Bir önceki toplu iş sözleşmesiyle ücretlere altı aylık dönemler halinde enflasyon oranında zamlar yapılmıştı. 2016 ocak ayının ilk yarısı için de 5 bin lira net ödeme yapılmasına karar verilmişti. Bu uygulamalarla brüt ücret yaklaşık 4 bin 750 TL’ye yükselmişti. İşçilerin aylık ücret, ikramiye ve sosyal yardım paketinden oluşan gelirleri ise yaklaşık 7 bin 500 TL’ye çıkmıştı. 

İŞÇİNİN UMUDU KARACAN

Önceki toplu iş sözleşmesi dönemlerinde işçilerini hiç mağdur etmeyen Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, bu yıl da işçilerin umudu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı