Haber
09 Aralık 2017 - Cumartesi 09:15
 
Lahit kapağını bırakıp kaçmamışlar… İşte işin aslı
Yıllardır Kocaeli Fuarı önünde duran Roma dönemine ait lahit kapağının bazı kişiler tarafından 10 gün önce fuar girişine bırakılıp kaçtıkları iddia edilmişti. Ancak işin aslının öyle olmadığı ortaya çıktı.
TEKNOLOJİ Haberi
Lahit kapağını bırakıp kaçmamışlar… İşte işin aslı

Dün Kocaeli’deki yerel internet sitelerinde Kocaeli Fuarı girişine kimliği belirsiz kişilerce bir lahit kapağının bırakıldığı iddia edildi. Haberlerin devamında ise olayın 10 gün önce gerçekleştiği belirtildi. Ancak işin aslı öyle değil. O lahit kapağı yıllardır orada bekliyor.

 


TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIĞI
Kültür varlıkları iki grupta inceleniyor. Birinci taşınmaz kültür varlığı ikincisi de taşınır kültür varlığı. Söz konusu habere konu olan Roma dönemine ait lahit kapağı taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiş. Kocaeli Müze Müdürlüğü yetkilileri de lahit kapağını müzeye almak için tescilde değişiliklik başvurusu yapmış. Yani o lahit kapağı taşınır kültür varlığı kategorisine alınarak müzeye taşınacak. Şimdilik taşınmaz kültür varlığı olduğu için orada bekliyor. 

 


UZUN YILLARDIR ORADA
Edinilen bilgilere göre lahit kapağı fuar içerisinde bir çalışmada ortaya çıktı. Ve yerinde koruma kararı verilerek taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendi. Bürokratik süreç ağır işlediği için lahit kapağı uzun yıllardan beri fuar girişinde kaldı. Müze müdürlüğü yetkilileri 1 hafta içerisinde kararın çıkacağını ve lahit kapağını müzeye taşıyacaklarını belirtti. “10 gün önce bırakıp kaçtılar gibi” çıkan haberlerin asılsız olduğu belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı