Haber
10 Eylül 2019 - Salı 13:19
 
Kordsa'da zam oranları belli oldu!
Tekstil sektöründe 10 binlerce işçiyi ilgilendiren tekstil grup toplu iş sözleşmesi imzalandı. Kordsa fabrikasının da içinde olduğu grup sözleşmesinde ilk 6 ay yüzde 8, ikinci 6 ay ise yüzde 4 oranında işçiye zam yapıldı
EKONOMİ Haberi
Kordsa'da zam oranları belli oldu!

GREV VE LOKAFT KARARI VARDI

 

Türkiye genelinde 10 binlerce Kocaeli’de ise 700 Kordsa işçisini ilgilendiren Tekstil Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde grev iki gün kala anlaşma sağlandı. Yaklaşık 5 ay önce başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taraflar sözleşmeyi yasal süreci içinde bitirmedi. Teksif-İş sendikası sözleşmenin masada bitmemesi üzerine grev kararını aldı. Ancak işveren sendikanın grev kararına karşı lokavt ilan etti. Sendika buna rağmen Pazartesi günü greve çıkacağını duyurdu. Greve iki gün kala işçinin talepleri doğrultusunda bir anlaşmaya imza atıldı.

 

ZAM ORANLARI BELLİ OLDU

 

Kordsa’da çalışan 700 işçiyi de kapsayan Tekstil Grup toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 3 yıllık sözleşmeye imza atıldı. Sözleşmede işçilerin ücretlerine ilk 6 ay yüzde 8, ikinci 6 ay ise yüzde 4 oranında zam yapıldı. Sözleşmenin kalan 2 yıllık sürecinde 6 aylık dilimlere yüzde 4 oranında zam yapılmasına karar verildi. Ancak her 6 aylık dilimde yapılacak yüzde 4 zam enflasyon korumalı olması için şart koyuldu. Enflasyon yüzde 4’ün üzerinde çıkarsa bu fark işçinin ücretine yansıtılacak.

 

KIDEM ZAMMI GELDİ

 

İşçilerin ücretlerine yapılan zam dışında kıdem zammı da ilk kez sözleşmeye konulan bir madde oldu. Kıdem zammına yıllık 18 lira zam yapıldı. Her yıl için 18 lira olan zam işçinin çalışma yılına göre hesaplanarak saat ücretine eklenecek. Bu zam ile birlikte işçilerin saat ücretlerinin en düşüğü 16 lira olacak. İşçilerin sosyal haklarına ilk yıl yüzde 25, kalan 2 yıl ise ücret artışı oranında zam yapılacak.

 

500 İLE 1250 LİRA ARASI ZAM

 

Tekstil grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işverenin tüm baskılarına rağmen işçilerin mesai ücretleri gibi birçok hakkı mevcut sözleşmede olduğu gibi korundu. İşçilerin haklarında geriye gidişin olmadığı sözleşme de ilk yıl ücret zammı ve kıdem zammı ile birlikte işçilerin ücretlerine 500 lira ile 1250 lira arasında bir artış sağlanmış olacak. İşçiler ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde yapılan sözleşmeden memnun. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı