Haber
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 12:08
 
Kocaeli Kadın Platformu: 'Ecem’in katilleri cezalandırılsın'
Kocaeli Kadın Platformu, 17 yaşındayken öldürülen Ecem Balcı’nın 11 Temmuz’a ertelenen dava duruşması öncesi basın açıklaması gerçekleştirdi ve destek çağrısında bulundu.
KOCAELİ Haberi
Kocaeli Kadın Platformu: 'Ecem’in katilleri cezalandırılsın'

Gölcük'te yaşayan olayda henüz 17 yaşında olan Ecem Balcı, 5 Ocak 2018 günü ortadan kaybolmuştu. Kızının kaybolmasından 9 gün sonra anne Esra Ercömert, Kandıra'nın Kartalkaya mevkiinde kayalıklardan denize atlayarak yaşamına son verdi. Anne Ercömert'in cesedi, denizde 2 gün süren aramalar sonucunda bulunarak toprağa verildi. Annenin intihar etmesinin, kızının da kaybolmasının ardından olay derinleştirildi. Kocaeli Kadın Platformu, 17 yaşındayken öldürülen Ecem Balcı’nın 11 Temmuz’a ertelenen dava duruşması öncesi dün basın açıklaması gerçekleştirdi ve destek çağrısında bulundu.

 

İLK DURUŞMADA İNKAR ETTİ

 

Belediye İş Hanı önü yürüyüş yolunda gerçekleşen açıklamayı grup adına Gizem Güzel yaptı. Güzel şu ifadelere yer verdi: ”Ecem ile en son görüşen annesinin sevgilisi Süleyman K.’nın evine yapılan baskında ise tarihi eser ile bir miktar uyuşturucu ele geçirildi. Tarihi eser kaçakçılığı suçundan tutuklanarak cezaevine konulduğu tespit edilen Süleyman K.'nın cezaevinde ifadesi alındı. Sanık, Ecem Balcı'yı öldürdüğünü itiraf ederek, cesedi gömdüğü yeri gösterdi. 15 Şubat gecesi Gölcük'ün Ayvazpınar köyündeki ormanlık alanda yapılan kazıda Ecem Balcı'nın cesedi bulundu. Cinayetin üstünden 11 ay geçtikten sonra geçtiğimiz eylül ayında ilk celse gerçekleştirildi. Polis sorgusunda cinayeti itiraf eden Süleyman K. emniyette verdiği ifadesinde polis baskısı olduğunu öne sürerek ilk duruşmada suçu inkar etti.

 

KATİLLER DERHAL CEZALANDIRILMALI

 

11 Temmuz Perşembe günü 5. celsesi görülecek olan davada Ecem Balcı’nın katili Süleyman K.’nın savcılık, polis ve ilk çıktığı nöbetçi mahkemede verdiği üç ifade de aynıdır. Ancak sonraki duruşmalarda soruşturma aşamasında baskı gördüğünü söyleyerek verdiği ifadeyi reddetmiştir. Davayı uzatmak ve karıştırmak için verilen çelişkili beyanlarla cinayetin üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. İçinde istismar olma ihtimali de bulunan bu cinayette aylardır çıkmayan adli tıp raporu acilen hazırlanmalı, çelişkili hususlar aydınlatılmalı ve katiller derhal cezalandırılmalıdır.

 

HESAP SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 

Biz kadınlar kadını görmezden gelip erkeği kollayan, şiddeti, cinayeti meşrulaştıran bu erkek yargısının karşısında gerçek adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz. Bizlere hayatı dar eden bu kadın düşmanı politikaların karşısında haklarımızı ve hayatlarımızı savunmaya, isyanımızı haykırmaya ve hesap sormaya devam edeceğiz. Kadın katilleri bilsinler ki Ecem için de, yarın Ankara da 3. duruşması görülecek olan Şule Çet için de gerçek adalet sağlanana kadar tüm kadın davalarının takipçisi olacağız.” 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı