Haber
22 Ağustos 2019 - Perşembe 16:40
 
Kocaeli'deki dev fabrika Norveçlilere satıldı
Norveç merkezli Protan, Türkiye’nin önde gelen çatı yalıtımı ve membran tedarikçisi şirketlerden Multiplan’ı satın aldı. Satış rakamı hakkında ise bir açıklama yapılmadı
EKONOMİ Haberi
Kocaeli'deki dev fabrika Norveçlilere satıldı

Gebze’de faaliyet yürüten köklü bir firma daha el değiştirdi. İnşaat membran (binaların suyla temas halindeki bölgelerinde yalıtım amaçlı olarak kullanılan malzemenin genel adı) teknolojisinde dünyanın en büyüklerinden olan Norveçli Protan, Türkiye’nin önde gelen çatı yalıtımı ve membran tedarikçisi Multiplan’ı satın aldı. Gebze’de faaliyet gösteren Multiplan fabrikasıyla PVC  (Poli Vinil Clorür) ve TPO (Termoplastik Poliolefin) çatı ve tünel membranı üretiyor.

 

CEO'NUN AÇIKLAMASI

 

Protan Grubu CEO’su Erik Øyn, satın almaya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Multiplan’ın varlıklarını, üretim makinelerini ve teknik bilgisini satın alarak yeni pazarlara ve daha da büyümek için daha yüksek üretim kapasitesine erişmek amacıyla Protan Multiplan adında yeni bir şirket kurduk. Norveç’te aralıksız bir güçle üretime devam edeceğiz; büyümeye devam edebilmek ve uluslararası pazarlarda iş teslim kapasitemizi sağlamak için daha fazla üretim kapasitesine ihtiyacımız var. Türkiye’de üretim sayesinde dünya çapındaki hem halihazırda ürünlerimizi sattığımız pazarlara hem de yüksek potansiyeli bulunan yeni pazarlara yakınlık elde ediyoruz.”

 

15 ÜLKEDE 800 ÇALIŞANI VAR

 

Polonya, İsveç, İngiltere, Almanya, Danimarka, Finlandiya, İspanya, Litvanya ve Macaristan’da bağlı ortaklıkları bulunan Protan Grubu’nun 2018’deki hasılatı 170 milyon Euro ve faiz öncesi kârı 9 milyon euro olarak açıklanmıştı. Norveç-Drammen merkezli Protan grubu çatı sistemleri, havalandırma sistemleri ve teknik tekstil geliştiriyor ve tedarik ediyor. 15 ülkede 800’ü aşkın çalışanı bulunan Protan’ın en büyük faaliyet alanını çatı malzemeleri ve membran oluşturuyor. Madenler ve tüneller için yapıya özel, esnek havalandırma kanalların da uzmanlaşmış olan Protan teknik tekstil tedariki, çatı malzemesi gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı