Haber
23 Ekim 2019 - Çarşamba 14:04
 
Kocaeli'de 339 toplanma alanı var
Ekim ayı temasını ‘toplanma alanı’ konusu olarak belirleyen AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, Kocaeli genelinde 339 toplanma alanı bulunduğunu açıkladı
YAŞAM Haberi
Kocaeli'de 339 toplanma alanı var

Türkiye Afet Müdürlüğü planı kapsamında toplanma alanı sorumlu hizmet grubu, tahliye ve yerleşme, planlama hizmet grubu, İl Göç İdaresi Müdürlüğü sorumluluğunda görev alıyor. Koordinasyondan sorumlu olan AFAD’ın İl Müdürü Salim Tekoğul Anıtpark’taki toplanma alanında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, AFAD Planlama ve Zarar Azaltma Şube Müdürü Canan Göçlü, AFAD Eğitim Şube Müdürü Selim Biçer, 28 Haziran İlkokulu Müdürü Sebahattin Kuk ve 4/C Sınıfı öğrencileri katıldı. Öğrencilere, toplanma alanlarının önemi anlatıldı.

 

GÜVENLİ ALANLARDIR

 

Anıtpark’ta toplanma alanı konusuyla ilgili açıklamalarda bulunan Salim Tekoğul, “Afet ve acil durumlar sonrasında toplanma alanları, geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişi sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır. Afet ve acil durum toplanma alanlarının yerleri, belediyeler tarafından belirleniyor. Vatandaşlar, toplanma alanlarını, e-Devlet üzerinden öğrenebiliyor. Tüm illerde belediyeler, toplanma alanlarının tespitini ve kontrolünü yedi kriter doğrultusunda yapıyor. Bu alanlar, 81 ilin Afet Müdahale Planında belirtiliyor” dedi.

 

toplanma-yerleri.jpeg

 

TERCİH DÜZ ARAZİLER

 

“Kocaeli'nde 339, Türkiye genelinde yaklaşık 15 bin 984 toplanma alanı bulunuyor” diyen Salim Tekoğul şunları söyledi: “Toplanma alanı tespit kriterlerini, bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor. Bu kriterleri ağırlıklı hesaplamaya uygun olarak karşılayan yerler, toplanma alanı olarak tespit ediliyor.” 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı