Haber
07 Aralık 2019 - Cumartesi 17:23
 
Kocaeli bunu konuşuyor! İşte 'cami' polemiğinin baştan sona tüm detayları...
AK Parti İzmit Belediye Meclisi Üyesi Şener İnce’nin İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Fethiye Köy Camii’ne ayakkabıyla girdiğini öne sürdüğü fotoğrafları sosyal medyada olay oldu
GÜNCEL Haberi
Kocaeli bunu konuşuyor! İşte 'cami' polemiğinin baştan sona tüm detayları...

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bugün öğleden sonra makamında basın toplantısı düzenledi, Şener İnce’yi kendisinden, kamuoyundan, muhtarlardan ve Fethiye sakinlerinden özür dilemesi gerektiğini söyledi. Başkan Hürriyet, Pazartesi günü saat 10.00’da Şener İnce hakkında suç duyurusunda bulunacağını da açıkladı.

 

OLAY NASIL BAŞLADI?

 

AK Parti İzmit Belediye Meclis Üyesi Şener İnce, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in ayakkabısıyla camiye girdiğini iddia ettiği bir fotoğraf paylaşarak tepki gösterdi. Bu arada, aynı fotoğrafta o kısımda sadece Hürriyet’in değil, beraberindeki diğer insanların da ayakkabılı oldukları görüldü. Başkan Hürriyet’in önceki gün gerçekleştirdiği Fethiye Köy Camii ziyareti sırasında çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşarak açıklamalarda bulunan Şener İnce, CHP’yi ve Hürriyet’i çok sert bir dille eleştirdi. İnce eleştirisinde şu ifadelere yer verdi:

 

“Bu Milletin değer yargılarından bihaber olan, Cami ile, İslami değerler ile her devir kavgalı olan CHP zihniyeti yine aynı yüzünü bu sefer İzmit’te göstermiştir. Daha dün ahıra çevrilen camilerin sızısını unutamadan, bugün yine ahıra girer gibi, Alnımızı secdeye koyduğumuz, her bir karışını mübarek bildiğimiz, Allah’ın Beyti (Evi) dediğimiz Camimize ayakkabıları ile girme gafletini gösterenlerin bu Millete ne kadar yabancı olduğunu bir kez daha gördük. Başkan Hanım’ı ve beraberindekileri verdikleri bu fotoğraf yüzünden 23 Yıl Cami ve Din hizmeti yapmış bir Din adamı olarak esefle kınıyor, meseleyi İzmit halkının ve Milletimizin takdirlerine bırakıyorum. Katranı kaynatsam olur mu şeker? Cinsine yandığım cinsine çeker…”

 

sener-ince-hoca.jpg

ŞENER İNCE

 

ESKİ MESCİT

 

İnce’nin paylaşımına kısa sürede çok sayıda yorum geldi. Bir süre sonra İnce’nin Başkan Hürriyet’in camiye ayakkabı ile girdiği paylaşımı ile ilgili Fethiye Muhtarı İsa Altıntaş ve köylüler de açıklama yaptı. Hürriyet’in camiye değil, caminin avlusunda bulunan ve yıllar önce mescit olarak kullanılan ancak halen ardiye olan, seçim zamanında sandık da konulan yere girdiği belirtildi. Yaklaşık 10 yıldır kullanılmayan eski mescit, köyevi olarak düzenlenecek.

 

MUHTARIN AÇIKLAMASI

 

Fethiye Muhtarı İsa Altıntaş, yaptığı açıklamada yeni caminin 5 metre ileride bulunduğu, buranın serada çalışan gönüllü ve gariban işçilerin kaldığı yer olduğunu söyledi. İzmit Belediyesi’nden yapılan açıklamada da, Şener İnce’nin iddia ettiklerinin gerçeği yansıtmadığı aktarıldı. Daha sonra İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Fethiye köyünde yaptığı incelemeler sırasında kullanılan camiyi gezerken kullandığı fotoğraflar servis edildi. Bunun üzerine Şener İnce, “İkinciye yakalandınız” başlığıyla yeni açıklama yaptı, Hürriyet’in bu kez başının örtülü olmamasına dikkat çekti, “Belli ki, burada namaz kılınması için düzen alınmış. Yani orada namaz kılınmış. Siz, yerdeki halılar kalkmadan ibadethane olarak kullanılan bir yere ayakkabı ile giriyorsunuz. Kaldı ki, ayakkabıları çıkardım dediğiniz cami içindeki fotoğrafınız da ikinci kez yakalandınız. Seçim döneminde başınızdan çıkarmadığınız tülbent, yine bir ibadethaneye girerken başınızda yok” dedi.

 

BAŞKAN HÜRRİYET YARGIYA BAŞVURACAK

 

Cami polemiğine dün son noktayı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet koydu. Polemiği başlatan İzmit Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Şener’e tepki gösteren Hürriyet’e CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, meclis üyeleri, Fethiye Köyü Muhtarı İsa Altıntaş, İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Kızıl ve Bekirpaşa Muhtarı Cihan Önen de destek verdi. Hürriyet, yaptığı sert açıklamada İnce’yi özür dilemeye davet etti ve pazartesi günü saat 10.00’da suç duyurusunda bulunacağını kaydetti.

 

İFTİRALARA İZİN YOK

 

Fotoğrafta yer alan meclis üyeleri ve muhtarların açıklamada yer almasını istediklerini belirten Hürriyet, “Bu iftira siyasetine karşı mücadele etmek bizim boynumuzun borcu. Böyle iftiracı yaklaşımlara asla izin vermeyeceğiz. Ne zaman halkımızla ilgili olumlu adımlar atsak hemen iftira atmaya başlıyorlar.

 

78657352_1807013076099296_7594756726390259712_n.jpg

 

OLAY YARATAN FOTOĞRAF: Başkan Hürriyet’in Fethiye köyünde çekilen bu fotoğrafı ortalığı karıştırdı. Sonradan ayakkabıyla girilen yerin halen cami olarak kullanılmadığı, Hürriyet’in de burada yeni ne tür bir proje uygulanabileceğini görmek için girdiği açıklandı.

 

CAMİ DEĞİL ARDİYE

 

İftiralarının altında kalacaklar. Bize ayakkabıyla giriliyor denilen yere devlet sandık kurmuş. Camide seçim olur mu? Orası şu anda işçilerin kaldığı, ardiye olarak kullandığı, bizim de burayı köy evine dönüştürmek için adım attığımız bir yer. Ben Şener İnce’yi aradım, camide seçim mi yapılır dedim benim haberim yok diyor. Gittiğimiz yerde yatak var. Camide yatak mı olur? 10 yıldır böyle kullanılıyor burası. Biz girmeden ayakkabı ile girip girmeyeceğimizi de sorduk. Ama vatandaşlar başkanım oraya biz ayakkabı ile giriyoruz dedi.

 

İNCE ÖZÜR DİLEMELİ

 

Camiye de girdik. Ayakkabılarımızı çıkarıp gereken saygımızı göstermişiz. Biz orada ibadet yapmadık. Başını neden kapatmadın diye soruyorlar. Orada ibadet yok bir şey yok. İnceleme yapıyoruz. AK Partili meclis üyesi, Fethiye halkına resmen iftira atmıştır. İzmit halkına iftira atmıştır. 4 muhtarımıza iftira atmıştır. Şener İnce sen Fethiye halkı, İzmit halkı ve 4 muhtarımızdan özür dileyeceksin. Özür dileyene kadar bu konuyu sürekli işlemeye devam edeceğiz. Hiçbir iftiranın altında kalmayacağız. Asla izin vermeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz.

 

ONLARDAN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ

 

Bu çirkin politikalarla halkı kandıranlara izin vermeyeceğiz. Camilerde Fetullah Gülen’e doğum günü kutlayanların, camide siyaset yapanların bize öğretecek bir şeyi yoktur. Biz edebide, ahlakı da onlardan öğrenecek değiliz. Ahlaksız, vicdansız, merhametten yoksun bir iman neye yarar. Geçmişte imamlık yapan bir kişiden iftira atmak yakıştı mı? İman bu mudur, vicdan bu mudur, ahlak bu mudur? Siyaset bu kadar vicdansızlaştırılmamalı” dedi.

 

whatsapp-image-2019-12-07-at-11.55.36-(1).jpeg

 

ÇORAPLI FOTOĞRAF: Başkan Hürriyet ve beraberindekilerin Fethiye köyü camisinde yaptığı incelemenin bu fotoğrafı da belediye tarafından servis edildi. Burada herkes çoraplı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı