Haber
17 Ağustos 2019 - Cumartesi 11:04
 
Kocaeli Barosu’da açılış törenine katılmıyor
İzmir Barosu'nun Yargıtay Başkanlığı'na yazdığı ve kamuoyuyla paylaştığı cevap yazısının ardından İstanbul, Ankara Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Ordu, Bursa ve Van baroları da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak yargı yılı açılışına katılmayacaklarını bildirdi.
KOCAELİ Haberi
Kocaeli Barosu’da açılış törenine katılmıyor

Kocaeli Barosu Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir de twitter hesabından yaptığı paylaşımında açılışa katılmayacaklarını, ''Yürütme erkinin temsilcilerinin sadece ve sadece davetli olarak katılabileceği 'Adli Yıl' açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı kongre merkezinde yapılacak olması 'Yürütme'nin 'Yargı'ya müdahalesini kabulden öteye bir anlam taşımamaktadır'' ifadeleriyle duyurdu.

 

Yargıtay Başkanlığı’nan 2019-2020 Yargı Yılı açılış törenine katılmayacağını duyuran İzmir ve İstanbul barolarından sonra Bursa, Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Ordu ve Van Kocaeli baroları da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törene katılmayacaklarını açıkladı.  Katılmama kararı sonrası Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir açıklama yapıldı. Baro adına yapılan açıklamada, “Kuvvetler ayrılığı ilkesi; adalet, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatıdır. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının tesisi, bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı kalınması ile mümkün olacaktır” dendi.

 

 KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

 

Açıklamanın devamında, “Bu nedenle ‘Yargı Yılı ‘açılışının Yürütme’nin idare merkezinde değil Yargı’nın merkezinde/ evinde yapılması gerekli, değerli ve önemlidir. Yürütme erkinin temsilcilerinin sadece ve sadece davetli olarak katılabileceği  ‘Adli yıl ’ açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı kongre merkezinde yapılacak olması  ‘Yürütme’nin ,  ‘Yargı’ya müdahalesini kabulden öteye bir anlam taşımamaktadır. ’Hukuk Devleti’ , ‘Adalet’ kavramları ile yargılama süreçlerinin ‘Hukukun Evrensel İlkeleri’ne ne denli kıymet verilerek yapıldığının tartışma konusu olduğu ülkemizde bu durumun bağımsız savunmanın meslek örgütleri olan  Barolar nezdinde kabul edilmesi mümkün değildir.” ifadeleri kullanıldı. Gültekin Candemir açıklamanın devamın, “Bu nedenle Yargıtay Başkanlığı tarafından yapılan nazik ve naif davete icabet edemeyeceğimizi bildirdik. Kocaeli Barosu olarak; adalet, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan Cumhuriyet’in temel değerlerine, hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olduğumuzu ifade etmek isteriz.” dendi

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı