Haber
24 Mart 2018 - Cumartesi 12:12
 
Kocaeli- Sivas arası 4 saate iniyor!
YHT Ankara- Sivas arasındaki yeni hattını inşa etmeye başlıyor. Bu hat, Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 2 saate düşürecek Sivas’tan çıkan yolcu 4 saatte Kocaeli’ye varacak.
KOCAELİ Haberi
Kocaeli- Sivas arası 4 saate iniyor!

Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nin ilk ray serimi, 25 Mart Pazar günü törenle yapılacak. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Yerköy’deki YHT şantiyesinde yapılacak törene, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katılacak.

 

ÜST YAPI ÇALIŞMASI

İşletmeye açılan bin 213 kilometre yüksek hızlı demiryolunun yanı sıra Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir hatlarının inşasının da sürdüğü belirtilen açıklamaya göre, Küçük Asya ile İpek yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından birisi olan Ankara-Sivas YHT Projesi’nde üstyapı çalışmalarına geçilecek.

 

İLK RAYLAR KONACAK

Kayaş-Yerköy ve Yerköy-Sivas arası olmak üzere üstyapısı iki etaptan oluşan YHT projesinin Yerköy-Sivas etabının üstyapı çalışmaları, Yerköy YHT şantiyesindeki ilk ray serimiyle başlayacak. 250 killometre/saat işletme hızına uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak inşa edilen Ankara-Sivas YHT Hattı, Sivas-Erzincan ve Erzincan-Erzurum-Kars hızlı demiryolu hatlarıyla bütünleşerek, Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu’na entegre edilecek. Toplam 405 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas YHT hattı tamamlandığında iki şehir arasındaki seyahat süresi 2 saat olacak. Hat İstanbul-Ankara YHT hattı ile de entegre edilecek. Böylelikle Sivas’tan çıkan bir yolcu bu hattı kullanarak 4 saatte Kocaeli’ye varabilecek.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı