Haber
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 11:06
 
KESK: Teklifi kabul etmek mümkün değil
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un kamu işvereni adına verdiği yeni teklife yönelik konuşan KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hicran Turan, “Bu teklifi kabul etmek mümkün değildir” dedi
EKONOMİ Haberi
KESK: Teklifi kabul etmek mümkün değil

KESK Şubeler Platformu tarafından Sabri Yalım Parkı’nda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un geçtiğimiz günlerde açıkladığı Kamu İşvereni adına verdiği yeni teklife dair basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına KESK’ e bağlı sendikaların şube başkanları, CHP İl Başkan Vekili Harun Yıldızlı, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İl Yöneticileri ve sendika üyeleri katıldı.

 

KAMU İŞVEREN HEYETİ TEKLİFİNİ AÇIKLADI

 

Basın açıklamasında konuşan KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hicran Turan, “Bilindiği üzere 2020-2021 yıllarını kapsayan 5.dönem toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti 16 Ağustos’ta teklifini açıklamıştır. Söz konusu teklife göre 2020 yılının ilk altı ayı için yüzde 3,5 ikinci altı ay için yüzde 3, 2021 yılının ilk altı ayı için yüzde 3, ikinci altı ayı için yüzde 2,5 gibi bu maaş zammı oranları ile 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emeklisi ile açıkça alay etmiştir. Sunulan yeni teklifte maaş artış oranları toplamda sadece yüzde 2 arttırılarak 2020 yılı için yüzde 4 artı yüzde 4, 2020 yılı için ise yüzde 3 artı yüzde 3 olarak belirlendi” dedi.

 

 

“KAMU EMEKÇİSİNİN TAHAMMÜLÜ KALMADI”

 

“Bu teklifi kabul etmek mümkün değildir” diyen Turan sözlerinin devamında "Ne kadar tarihi başarı nutukları atarsanız atın bugüne kadar danışıklı dövüş oyunlarından sonra imzaladığınız mutabakatların bedelini kendi üyeleriniz de dahil 5 milyon kamu emekçisi ve emekli ödemiştir, ödemeye de devam etmektedir. Hiçbir kamu emekçisinin tarihe kara bir leke olarak geçecek yeni bir satış sözleşmesine tahammül kalmamıştır” İfadelerine yer verdi.

 

 “YETKİ 5 MİLYON KAMU EMEKÇİSİNİNDİR”

 

KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hicran Turan basın açıklamasındaki sözlerine, “KESK olarak hepimizle alay eden sefalet teklifi yok hükmündedir. Yetki 5 milyon kamu emekçisinin ve emeklisinindir şiarı ile tüm Türkiye’de alanlardayız. Bunun için yetkinin asıl sahipleri sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçilerine sefalete terk edilen emeklileri yeni danışıklı dövüş oyunlarına karşı haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. İnsanca yaşamaya yetecek ücret ve tüm taleplerin hayat bulması için gerçek bir toplu pazarlık hakkı için birlikte mücadele etmeye ve omuz omuza olmaya davet ediyoruz” şeklinde son verdi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı