Haber
08 Aralık 2017 - Cuma 11:07
 
KESK 22’nci yaşını kutluyor
Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu’nun 22’nci kuruluş yılı Kocaeli Şubesi’nde kutlandı
TEKNOLOJİ Haberi
KESK 22’nci yaşını kutluyor

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) 22’nci kuruluş yılını Kocaeli Şubesi’nde düzenlediği basın açıklaması ile kutladı. Gerçekleştirilen açıklamaya KESK’e bağlı sendika şube başkanları ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı. Gerçekleştirilen açıklamada konuşan BES Şube Başkanı Gülizar Ateş, “Bizler, sendika kurma girişimlerinin ve kamu emekçilerinin toplu sözleşme hakkının “yürürlükteki mevzuata aykırı’ olduğunun iddia edilerek yasaklandığı dönemlerde kamu emekçilerinin ilk toplu sözleşmesine imza atanlarız” dedi. 


“SAYGIYLA ANIYORUZ”
BES Şube Başkanı Gülizar Ateş, “Emeğin hakları mücadelesini sürdürenlerin, demokrasi, barış ve özgürlük isteyenlerin gözaltına alındığı, tutuklandığı yöneticilerimizin ve üyelerimizin ihraç edildiği,  bugün bizim için bir kutlama günü değil, mücadeleyi yükseltme günüdür. Haklı mücadelemizi baskı altına almaya çalışan, her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamalar karşısında geçmişte olduğu gibi bugün de sessiz kalmayacağız. 22’nci yılımızı kutlarken emekleriyle, ödedikleri bedellerle bizlere bu onurlu tarihi bırakan arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Haklılığın ve kararlılığın mücadelesi ile dolu bu onurlu tarihe yeni sayfalar ekleyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.


İLK TOPLU SÖZLEŞME
Bizler, 1990’lı yıllarda kurduğumuz sendikaların tümü hakkında kapatma davaları açılmasına, bazı yöneticilerimizin görevden uzaklaştırılmasına, sendikalarımızın kapılarının mühürlenmeye başlanmasına rağmen fiili ve meşru temelde mücadelesi ile sendikaların mühürlerini sökerek devam eden bir gelenekten geliyoruz. Bizler, sendika kurma girişimlerinin ve kamu emekçilerinin toplu sözleşme hakkının “yürürlükteki mevzuata aykırı” olduğunun iddia edilerek yasaklandığı dönemlerde kamu emekçilerinin ilk toplu sözleşmesine imza atanlarız. Bizler, “yasal düzenleme olmadan memurlar sendika kurmamalı” diyen bugünün yandaş Konfederasyonu daha ortada yokken 15 Temmuz 1992’de “Hak Direnişi” olarak gerçekleştirilen ilk iş bırakma eylemini gerçekleştirenleriz” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı