Haber
17 Kasım 2017 - Cuma 13:17
 
Kartepe Kent Meydanı'nın 'SOSYAL KONUT' ihtiyacı
Kartepe Kent Meydanı'nda kaymakamlık, belediye binalarında sona gelindi.
- Haberi
Kartepe Kent Meydanı'nın 'SOSYAL KONUT' ihtiyacı

Meydanın çevre düzenleme ihalesi de yapıldı. Bir çok inşaat firması bölgede inşaatlara devam ederken, bir çoğuda proje geliştirmekte. Kısaca meydan, çok kısa sürede kimsenin hayal edemeyecek seviyeye gelecek. Bir tek ihtiyaç, "SOSYAL KONUT" bunu da yapacak olan, meydan civarında, Kartepe Hipodromu'nun hemen karşısında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait yaklaşık 36 dönüm arsasına Kent Konut AŞ. olmalı.

DAHA ÖNCEDE PLANLANMIŞTI

Kartepe'de sosyal konut yapılması son iki yıldır konuşuluyordu ama bir türlü sona gelinemedi. Hatta ve hatta daire sayıları ve metre kareleri bile çalışılmıştı ama birileri o günlerde durdurmuş ve rafa kaldırılmıştı. Şimdilerdeyse bir ihtiyaç oldu. Bu iş son günlerde Büyükşehir Belediyesi, Kartepe Belediyesi ve Kent Konut tarafından yeniden gündeme alınmalı ve hayata geçirilmeli.

SADECE LÜKS KONUTLARLA OLMAZ

Meydan civarında hep lüks konutlar yapılmakta. 3+1 daire fiyatları 350-380 Bin TL civarında ve bölge her geçen gün hızla lüksleşiyor. Kesinlikle karşı değiliz ama bölgede yaşayan orta gelir seviyesine olanlarında, ilk kurulduğunda amacı sosyal konut yapmak olan Kent Konut'un karşılık vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Sadece lüks konutlarla bölgeye canlılık getiremezsiniz.

M² 2.000 TL OLMALI

Kent Konut bu işe el atar ve projeyi hayata geçirirse, satış fiyatları metrekare olarak 2.000 TL'yi geçmemeli. 1+1 stüdyo daireler 100-110 Bin TL, 2+1 150-180 Bin TL, 3+1 dairelerde 200-220 Bin TL civarında olmalı. Kent Konut yine lüks Tuana ve Yıldız konutları gibi fiyat belirlerse, o arsanın yanından bile geçmesin. Yani, Kent Konut özüne dönsün ve bölge ihtiyacı olan Sosyal konuta yoğunlaşsın.

HÜSEYİN ÜZÜLMEZ'İN TAVRI MERAK EDİLİYOR?

Daha önceleri Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez bu arsaya sosyal konut yapılmasını çok da desteklemediğini biliyorduk ama son günlerde o da Kartepe'nin ciddi sosyal konut ihtiyacını olduğunu anlamış olacak ki, destek verdiğini düşünüyoruz. Yinede Üzülmez çevresindekilere bu konuyla ilgili çok da paylaşmadığı için gerçek düşüncesi ne olduğu merak ediliyor.

ŞİMDİ DÖRT GÖZLE SOSYAL KONUTLAR BEKLENİYOR

Arsanın büyüklüğü ve imar durumuna göre yapılacak konut sayısı 400 civarında. Belki de bölgenin en büyük sosyal konut projesi olacak. Böyle olunca da, bölgeye yatırım yapmak isteyenler ve ucuz konut alarak başını sokacak bir ev olma hayalinde olanlar dört gözle projenin hayata geçmesini beklemekte. Umarız bu düşünceler boşa çıkmaz ve bölgeyi canlandıracak ve sosyal sorumluluk projelerinden biri hayata geçer.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kartepe, Kent, Meydanı'nın, 'SOSYAL, KONUT', ihtiyacı,
Yorumlar
Haber Yazılımı