Haber
16 Kasım 2018 - Cuma 17:13
 
Kandıra’nın yerli başkan aday adayı Erhan Öztürk: Kazanacağız, Kandıra kazanacak!
Büyükşehir Belediyesi Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nden, Kandıra Belediye Başkan aday adaylığı için istida eden 38 senelik Kandıralı Erhan Öztürk, Kandıra ile ilgili hayallerini ve hedeflerini gazetemize anlattı, “Kazanacağız, Kandıra kazanacak” dedi
KOCAELİ Haberi
Kandıra’nın yerli başkan aday adayı Erhan Öztürk: Kazanacağız, Kandıra kazanacak!

Röportaj : Oğuzhan AKTAŞ

 

AK Parti’de aday adaylıklarının belirlenme sürecinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi  Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğünden istifa ederek, doğduğu günden bugüne kadar Kandıra’da yaşayan Erhan Öztürk, AK Parti’den Kandıra Belediye Başkanlığı için aday adayı oldu. Aday adaylığı ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Öztürk özellikle Kandıra nüfusunun göç, tarım ve turizm sorunları ile ilgili iddialı açıklamalarda bulunurken örnek projelerinden bahsetti.

 

-Öncelikle siyasi hayatınız nasıl başladı?

1980 Kandıra doğumluyum. 38 yaşındayım 38 senedir Kandıra’dayım. Siyasi hayatım 2002-2003 AK Parti kuruluşu ile başladı diyebilirim. Üniversite yaşantımın sonundaydım. Ben son sınıfta siyasi olarak olgunlaşmaya başlamıştım.  AK Parti’de Gençlik Kolları’nda siyasete başladım.  Askerlik dönüşü Ayhan Kılınç Bey’in siyasi işlerden sorumlu Başkan yardımcılığını yaptım. Yaklaşık 4 sene Ayhan Abi ile bu görevi sürdürdüm ve 2007 yılından başlamak üzere 3 yıl boyunca Gençlik Kolları başkanlığını yaptım. Daha sonrasında AK Parti istişare kurulunda görev aldım.

 

-AK Parti ile gönül bağınız uzun sürelere dayanıyor diyebiliriz o zaman?

Tayyip Erdoğan ile ilgili sevdam ise; Tayyip Erdoğan’ı siyasi anlamda kendimle ilgili birşeyler öğrenmeye başladığım andan beri gerek Milli Gençlik Vakfı’nda olsun, gerek okullarda olsun hep siyaseti kendi içinde yaşayan biriydim. Tayyip Bey’in cezaevine gideceği günün sabahında Kandıra’dan İstanbul’a gitmiştik. Sevdam baya eskidir. Erbakan Hoca döneminden beri “Refah gelecek, zulüm biteceklerin küçük çocuklarıydık”  O dönemden beri davaya gönül bağım var.

 

-Aday adayı olurken bir ekip olarak mı yola çıktınız?

Kandıralıyım Kandıranın sokaklarında büyüdüm. Kandıra’nın dertlerini gençlik kolları zamanlarımdan bildiğim için Kandıra ile ilgili hayallerim vardı. O zamanlar sadece genelde hayal kurup, hayallerin gerçekleşmesi için çok az yol alabiliyorduk.  Ama sonra Büyükşehir’de ki bürokrasi hayatımda hayallerimin bir kısmını daha yapmaya başladım. Büyükşehir’de çalışmaya 2006 yılının Nisan ayında başladım. Çeşitli görevlerden sonra Büyükşehir Belediyesi Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürü olarak görevime devam ettim. Bu yaptığım görevler içerisinde Kandıra ile ilgili hayallerimin yüzde 40’lara, 50’lere gelmesini sağladı. Geride kalan bir yüzde 50 var. AK Parti’li bir belediye başkanı olursam hayallerimin çoğuna ulaşmayı ümit ediyorum. Kandıra’yı çok seviyorum.  Bunları başarmak için hep bir mücadele içindeyim. Ekip arkadaşlarım var. Sadece şahsım bu işlerle uğraşmıyorum. Kandıra’nın sorunlarını topyekun ele alabilecek bir ekip bir arkadaş grubum var. 

 

-Kandıra göç veren ve işsizlik problemi yaşayan bir yer? Bunu tersine çevirebilecek misiniz? 

Kandıra’da işsizlik problemini birilerini işe alarak değil, bu işsizliği düşünen çocukları yerinde nasıl bir işle meşgul ederiz ki burayı terk etmesinler bunu sağlarız diye düşünüyoruz. Bu göç olayını da baya durdurduk. Daha iyi bir noktaya getirdik durumu. İnsanlar bahçede yetiştirdikleri ürüne kapının önünde satmaya başlayınca bunu yaparsak güzel para kazanabiliriz demeye başladılar. Artık insanlar neden para kazanırken gidelim demeye başladılar. Kandıra’da eğitim kurumlarımızın kalitesi de arttı. Elit okullarımız açıldı TEOG sınavlarında ve diğer kurum sınavlarında başarı sağlıyoruz. Bunlar insanların orada kalmasında önemli.  Göç duracak, geri göç belli oranda olabilir ama mevcutlar Kandıra’da nüfusu sağlamalı. Gitmişi geri getirmek kolay değil.

 

-Kandıra tarım ve çiftçilik ile ilgilenen insanların yaşadığı bir yer. Bunların yanında insanları Kandıra’da tutmak için ne yapılabilir?

Tarım bizim için çok önemli. Kandıra’da 96 mahallemiz var 91’i geçimini tarım ile sağlıyor. Balıkçılık çok önemli. Sahil bandında balıkçılık var bu da bir tarım sektörü. Bizim Kandıra halkına tarım ile ilgili destek vermemiz lazım. Tarım-Hayvancılık- turizm bizim mihenk taşlarımız.  Bizim yan tarafımız İstanbul. Biz Kandıra olarak ihraç yapmamız lazım. Bu konuda çiftçimize nasıl destek verebiliriz. Çok meşhur yoğurdumuz var. Mutlaka Kandıra giden bu yoğurttan alıyor ama markası yok. Bizim çiftçimiz yapar, emek verir ama bir yukarı çıkmakta sıkıntı yaşarlar.  Bu aracılığı belediye yapabilir insanları örgütleyebilir. Bugün 41 Burda’da organik pazar kuruluyor da neden Kandıra Pazarı kurulmasın? Kandıra Bezi, yoğurdu, peyniri söylendiğinde insanların aklına bir şeyler geliyor.  Kandıra işçisi çalışıyor ama bunu nereye vereceğiz diyorlar. Adamlar Kars’tan İstanbul’a ürün getiriyorlar.  Bizim genç girişimcilere yol göstermemiz elinden tutmamız lazım. Artık Kandıra kazanmalı. Biz kaybedersek tarım daha da geri gidecek. Tarım bizim için olmazsa olmaz. Diğer şeylerde var ama en önemlisi bu. Kapalı sistem sulamayı mesela Kandıra gibi yerlerde yapmalıyız. Kapalı sistem sulama girdi maliyetlerini aşağı çekecek bir şey. Bu hep hayal etmekle alakalı. Bizim artık gerçekten para getirecek ürünleri bulmamız lazım. Çiftçiye fark yaratacak şeyleri bulmasında yardımcı olmamız lazım.

 

-Kandıra turizmi ile ilgili hayalleriniz neler? Bölge beklenen gelişmeyi gösterebilecek mi?

Ağva kadar olmasak da yaklaşıyoruz. İnsanları zamanla turizm bölgesi olmaya alıştırıyoruz. İnsanlar zamanla buna ayak uyduracaklar, çardaklara bez seren arkadaşlara kızıyorlar ama bunlar yavaş yavaş kalkacak. Zaman içerisinde insanlar yere çöp atarken bile düşünecekler.  Zaten öncelikle kendi sorunlarımızı çözmemiz lazım. Bana gübre fiyatları pahalı diyorlar, Filistin ile ilgili açıklama bekliyorlar. Bizim önce Bağırganlı’nın sorunlarını çözmemiz lazım.  Sahile giren inekleri uzaklaştırmamız lazım. Bizim turizmimiz ilerliyor. Balık pişirmek için bile yerimiz yoktu artık bunlar açıldı. Bunlar çok önemli. Kerpe’de Cebeci’de sahil düzenlemeleri yapıldı.  Eskiden çok gelişmeyelim çok kalabalık oldu, arabalar sığmıyor derlerdi. Ama artık segment atlayıp Ağva’ya yaklaşıyoruz. Ağva Deresi’nin iki katı güzel Sarısu Deremiz var. Denize kadar kesintisiz giden bir  dere bu ve sadece çevresinin düzenlenmesi lazım.

 

-Aday adayı olmanızda belediyecilik anlamında gördüğünüz eksiklikler var mıydı? Ne eksiklik gördünüz?

Biz aday adaylık konusunda bir eksiklik gördüğümüzden değil, farklı hayallerimiz olduğundan daha iyisini ve daha güzelini hayal ettiğimizden aday olduk.  Cengiz Başkanımız emek verdi, Ünal Başkanımız da emek verdi. Ama her yiğidin Kandıra yoğurdu yiyişi farklıdır. Onların ve benim tarzlarımız birtakım farklılıklar gösterebilir. Ben inanıyorum hayallerimi Kandıralılar ile birlikte başarabilirim.  Ben hayallerimin, Kandıra ile örtüşeceğini umut ediyorum.  Ben bu umutla yola çıktım. 

 

-Kandıra manav nüfusunun yoğun olduğu bir yerleşim yeri. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben Kandıralılığı her şeyin önünde tutuyorum. Tüm köylerde farklı bölgelerde göçler oluyor. Ben 38 senedir Kandıra’dayım. Orada doğdum, Namazgah deresinde yüzdüm. O sokaklarda büyüdüm. Hep buralara geldiğimde manav popülasyonundan bahsedildi. Biz manav, Çerkes, Erzurumlu ayrımına gittikçe uzun mesafeli yol alamayız.  Ben doğma büyüme Kandıralıyım. 1870’li yıllarda benim dedelerim Batum’dan göç etmiş ama 150 senedir Kandıralıyız, ben Kandıralıyım. Kandıra’da manavcılık rüzgarı estirildi. Bizim Kandıra’da söylediğimiz bizim değerlerimize sahip kardeşimiz olmasını rica ediyoruz şeklindeydi. Benim eşim manav, çok önemli değil ama Nasrettin Hoca’ya sormuşlar nerelisin diye daha evlenmedim dediler. Ben ülkenin birçok yerinde farklı insanlarla tanıştım. Faşizmin kimseye faydasını görmedim, hep insanlara zarar vermiştir. Ben Kandıra’nın tüm sokaklarında gezmiş biri olarak her yerden arkadaşım olan biriyim.  Dışarıdan giydirilen gömlek bize olmuyor. Biz memleketimize sevdalıyız.

 

-Yaşantınızı Kandıra’da geçirdiniz geniş bir çevreniz var. Halkın aday adaylığına yaklaşımı nasıl oldu?

Aday adayı başvurusu yaptıktan sonra cenazemiz vardı onlarla uğraştık. Son 2 gündür kırsalda mahalle temsilcilerimizle tek tek konuşuyorum. 2 günde tam 51 tane köye gittim. 51 mahalle temsilcisiyle görüştüm. Gerek bu teşkilatlarda yetişen biri olmam nedeniyle inşaların gözlerinin güldüğünü gördüm. Başkan helal olsun diyorlar. Bana küçük başkan derler. Çünkü hep diğer başkanların yanında koştum, mücadele ettim.  Telefonla ulaşamadığım biri vardı Pınarlı Köyünde. Kadir Amca’yı zar zor evini sora sora buldum o temsilci temayüle katılmayı düşünmediğini ama benim davranışımdan sonra geleceğini söyledi. Az çok insanlar Kandıra için ne yapmaya çalıştığımı, çabamı görüyorlar. O yüzden bana küçük başkan diyorlar. Hep Kandıra ile ilgili bir sevdam vardı. Güzel bir Kandıra hayal ediyorum.

 

-Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Aileme, eşime ve çocuklarıma çok teşekkür ediyorum. Yol arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Onlar beni çok cesaretlendirdi. Muhtarlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum bana çok destek verdiler. Teşkilatımın çeşitli kademelerinde görev yapmış aileme teşekkür ediyorum. Ocağından yetiştiğim gençlik kollarına teşekkür ediyorum. Kazanacağız Kandıra kazanacak.

 

ERHAN ÖZTÜRK KİMDİR?

Lise’yi Ankara’da Özel Muradiye Erkek Lisesi’nde tamamlayan Erhan Öztürk, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliğinden mezun oldu. Askerlik görevini Çanakkale’de Jandarma kısa dönem erbaş olarak tamamladı. 2003 yılında AK Parti’ye üye olan Erhan Öztürk, 2007 yılında Ayhan Kılıç'tan aldığı AK Parti Gençlik Kolları başkanlığı görevini 2010 yılında İskender Yazıcı’ya devretti. Evli ve 2 çocuk babası olan Öztürk’ün ailesi ise tarım, hayvancılık ve ticaretle uğraşmaktadır. Birçok görevi başarı ile tamamladı 2006 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde mühendis olarak göreve başlayan Öztürk, 2008 yılında eşi Reyhan Yalçınkaya ile evlendi. Azra ve Tahla adında 2 çocuğu olan Öztürk, 2010 yılında Park ve Bahçeler Müdür Yardımcılığına atandı. 2012 Yılında Köye Hizmet Şube Müdür Yardımcılığı görevine getirilen Öztürk, 2014 Park Bahçe ve Yeşil Alanlara Daire Başkanlığı Etüt Proje ve Hesap Şube Müdürlüğüne atandı. Ailecek Ak Partililer 2016 yılında Kırsal ve Tarımsa Hizmetler Şube Müdürlüğü görevine getirilen Erhan Öztürk’ün babası İbrahim Öztürk, AK Parti kurucu ilçe yöneticisidir. Abisi Erkan Öztürk ise kurucu ilçe yöneticisi ve hala mevcut ilçe başkan yardımcısı görevini yürütmektedir. Aile olarak tarım, hayvancılık ve ticaretle ilgilenen Öztürk ailesinin bir bireyi olan Öztürk, Genç Kocaeliler Dernek Üyeliği, Seka Kağıt Spor Yönetim Kurulu ve Orman Mühendisleri Odası üyelikleri mevcuttur.

 

Kandıra Belediye Başkan aday adayı Erhan Öztürk arkadaşımız Oğuzhan Aktaş’ın sorularına çarpıcı yanıtlar v erdi.

 

AK Parti Kandıra Belediye Başkan aday adayı Erhan Öztürk.

 

AK Parti Kandıra Belediye Başkan aday adayı Erhan Öztürk’ü gazetemizin genel yayın koordinatörü Orhan Balcı konuk etti.

 

Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nde görev yaparken sürekli Kandıralı çiftçilerle bir araya gelen Öztürk en önemli projeleri çiftçiler için hazırladığını belirtti.

 

Erhan Öztürk katıldığı bir programda hemşehrileriyle birlikte görülüyor.

 

AK Parti Kandıra Belediyesi başkan aday adayı Erhan Öztürk sorunları bildiğini çözüm için projelerinin hazır olduğunu çünkü doğma büyüme Kandıralıyım diyor.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı