Haber
22 Mart 2018 - Perşembe 13:32
 
Kaman: “Bu rezaleti şiddetle kınıyoruz”
Geçtiğimizde günlerde gerçekleştirilen bir programda Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının İstiklal Marşı’nın bestesinin değiştirilerek çalmasını yorumlayan İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman, “İYİ Parti Kocaeli İl Başkanlığı olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu rezaleti şiddetle kınıyor ve bunu yapan kişiler hakkında Türkiye Cumhuriyeti Savcılarını göreve davet ediyoruz” dedi
KOCAELİ Haberi
Kaman: “Bu rezaleti şiddetle kınıyoruz”

İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman haftalık olağan basın açıklamasında kent ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kaman basın açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mart’ ta yapılan muhtarlar toplantısında “En büyük üzüntüm marşı yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. Burada da bestekârlara görev düşüyor. Güfte var, istenilen beste yok. Temenni ederiz ki o da çıkar” Cümlelerini ifade etmiştir. Bunun üzerine ‘Kral’dan çok kralcı’ olan AK Partili belediyeler, sözleri ve bestesi ile milli duruşumuzun simgelerinden biri olan İstiklal Marşı’mızın bestesini kendi uydurdukları notalar ile değiştirerek icra etmeye başlamışlardır” dedi.

 

DEĞİŞTİRİLMESİ TEKLİF DAHİ EDİLEMEZ

 

Serdar Kaman basın açıklamasında, “Büyükşehir Belediyesi’nin idarecilerinin verdiği talimatlar neticesinde, Kocaeli İl’in de gerçekleşen etkinliklerde Milli Marşı’mızın besteleri değiştirilerek icra edilmeye başlanmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve 160 okuldan öğrencilerin katıldığı ‘okullar arası masa tenisi şampiyonası’ nda Milli Marşımızın bestesi değiştirilerek icra edilmiştir. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde ‘marş’ kelimesi, bir topluluğu simgelemek için düzenlenmiş müzik parçası’ olarak ifade edilmektedir. Yani marş, sadece güfte ya da sözlerden ibaret değildir. Marşı marş yapan, ona milli ruhu ve duyguyu veren müzik notalarıdır. Notaları değişen ve farklı ezgiler ile icra edilen güfte, milli marşımız olarak değerlendirilemez. Anayasamızın 3. Maddesi, milli marşımızın istiklal marşı olduğunu, 4. Maddesi ise bu ifadenin değiştirilemez ve değiştirilmesi dahi teklif edilemez olduğunu ifade etmektedir” diye konuştu.

 

İLAHİ BİR METİNDİR

 

“İstiklal Marşı güftesi ve bestesi ile bir bütündür. Marşlar melodisi olmadan bir şiir olarak değerlendirilemezler” diyen Kaman sözlerinin devamında, “Ayrıca güftesi vatan şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından Büyük Türk Milleti’nin imanı ve vatan aşkının tezahürü ile yazılmış ilahi bir metindir. Bu marşa sıradan bir şiir muamelesi yapmak ve bestesi ile oynamaya kalkmak farklı amaçların dışavurumudur. Devletimizin milli marşı, bestesi ve güftesi ile bir bütündür. Değiştirilemez, değiştirilmesi teklif edilemez” ifadelerini kullandı.

 

 

MANEVİ DEĞERLER EROZYONA UĞRUYOR

 

Kaman sözlerini, “İstiklal Marşı’mız üzerinden yapılan bu provokasyon, daha önce AK Parti iktidarının ve yerel yönetimlerinin milli ve manevi değerlerimizi erozyona uğratmak, yıpratmak ve yok etmek adına yaptığı benzer provokasyonlar gibi ülkemiz geleceği adına ajandalarında ne gibi gizli emellerinin bulunduğunun bir göstergesidir. İYİ Parti Kocaeli İl Başkanlığı olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu rezaleti şiddetle kınıyor ve bunu yapan kişiler hakkında Türkiye Cumhuriyeti Savcılarını göreve davet ediyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı