Haber
24 Mayıs 2019 - Cuma 14:37
 
Kabakoz ve Barbaros mahallelerine sosyal konut yapılacak
Büyükşehir Meclisi’nde gündem maddelerinin görüşülmesi sırasında muhalefetin görüşlerine yanıt veren Başkan Tahir Büyükakın, “Katı atık bertaraf tesisi ile ilgili Akademik Odalar Birliği’nin raporuna göre hareket edeceğiz” dedi. Büyükakın ayrıca Kent Konut ile Kabakoz ve Barbaros mahallelerinde sosyal konut yapacaklarını söyledi.
KOCAELİ Haberi
Kabakoz ve Barbaros mahallelerine sosyal konut yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mayıs ayı ikinci toplantısı önceki akşam Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında toplanan mecliste belediyenin 2018 yılı kesin hesabının yanı sıra 6 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

 

“KENT KONUT LÜKS KONUTU BIRAKSIN”

 

Mecliste CHP grubu adına söz alan grup başkanvekili Engin Taşdemir, otopark konusunda kalıcı ve ciddi adımların atıldığını dile getirdi. Taşdemir, sözlerini şöyle bitirdi, “Kentin çeşitli noktalarına yapılan katlı otoparklar için teşekkür ederim. Kentsel dönüşüm ile ilgili ciddi bir çalışmaya başlanmalı. Kent Konut lüks konut yapımı işlerini bir kenara bırakıp, bir an önce kentsel dönüşüm projelerine öncülük yapmalı.”

 

MASTER PLANI DÜŞÜNCEMİZ VAR

 

Taşdemir’in sözlerine yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise, “Yeni master planı ile ilgi bir düşüncemiz var. Lojistik master planı da yaptık. Hatta bu konuda ilk belediyeyiz. Bazı sayıların değişmesinden dolayı master planın değişmeli. TIR parkı sorununda da haklısınız. Belirlediğimiz bir bölgeye TIR parkı kurmak istiyoruz. Ayrıca bir de Lojistik Köy kurmalıyız. 500 milyar dolarlık dış ticaret hacmine limanların da karşılık vermesi lazım. Dolgu istemiyoruz, eğer olmayacaksa hızlı tren hattının bir kısmını lojistik hat olarak kullanmak istiyoruz” dedi.

 

İKİ MAHALLEYE SOSYAL KONUT

 

Limanlardan direk raylı sisteme yükün indiği ve gümrüklü bölgeye ulaştığı çalışmaya Lojistik Köy denildiğini kaydeden Büyükakın, “Bu proje Büyükşehir’in bütçesini aşıyor. Kent Konut artık lüks konut üretmeyecek. İhtiyaca göre üretim yapacak. Kabakoz ve Barbaros mahallelerinde sosyal konut yapılacak. Kent Konut Kentsel Dönüşümün öncüsü olmak için çalışacak. Akademik odalar ile atık tesisi ile ilgili bir araya geldik ve onlardan çalışma yapmalarını istedik. Akademik odaların raporu doğrultusunda bir çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı