Haber
04 Ekim 2019 - Cuma 12:18
 
İzmitli doktordan tıp tarihine geçecek ameliyat
İlimiz eski sendikacısı Bedriye Yıldızeli'nin de yeğeni olan Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli ve Doç. Dr. Serpil Taş tıp tarihine girecek bir ameliyata imza attı
SAĞLIK Haberi
İzmitli doktordan tıp tarihine geçecek ameliyat

Ordu'da varis tedavisi olan Pınar Güner, uygulanan tedavide kullanılan köpüğün akciğer damarlarına gitmesi sonucu nefes darlığı ve ağrı şikayetiyle tekrar hastaneye başvurdu. Durumun ciddi olduğunun anlaşılması üzerine Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine yönlendirilen genç kadın, Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli ve Doç. Dr. Serpil Taş tarafından yapılan pulmoner endarterektomi ameliyatı sonrası sağlığına kavuştu.

 

AKCİĞERİME EMBOLİ ATMIŞ

 

Bir hafta önce olduğu ameliyat sonrasında sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Pınar Güner, "Mart ayında başka bir ilde varisten köpük tedavisi oldum. Köpük tedavisi sonucunda da akciğerime emboli atmış. Normalde nefes darlığı şikayetiyle başvurdum hastaneye. Çok ağrım ve nefes darlığım vardı. Çekilen tomografide akciğerime emboli attığını öğrendim. Bir süre ilaç tedavisi gördüm. Bu ilaç tedavisi sonucunda rahatsızlığım geçmedi. Yabancı cisim embolisi olduğunu öğrendik” dedi.

 

HERKESE MİNNETTARIM

 

Güner, “Tedavim için Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli ve Doç. Dr. Serpil Taş’a yönlendirildim. Sağ olsun hoca da 'En kısa sürede ameliyatını yapalım. Çok zor bir ameliyat' dedi. Hocam yapılan bütün tetkiklerden sonra ameliyatımızı yaptı. Kalp doktoru Serpil Hanım'la beraber girdiler ameliyatımıza. Şu an ameliyat olalı bir hafta oldu ve çok şükür nefesim düzeliyor. Daha da düzelecek. Herkese minnettarım” dedi." diye konuştu.

 

 

İLK KEZ SINIFLANDIRILACAK

 

Hastanın durumu ve tedavide uygulanan yöntemle ilgili bilgi veren Göğüs Cerrahisi Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, "Biz bir ameliyat yapıyoruz, 'pulmoner endarterektomi' diye bir ameliyat. Bu, akciğer damarlarının genellikle pıhtı sonrası akciğer tansiyonuna yol açması, bunun ameliyatla temizlenmesi ve akciğer tansiyonunun düşürülmesi ameliyatı. Bu hastalığın bazı sebepleri var. En önemlisi promus dediğimiz emboliler. Ama bu yabancı cisim, belki de dünyada ilk kez sınıflandırılacak bir sebep” dedi.

 

Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli,” Bu hastalarda yabancı cisim akciğer damarlarına giriyor ve orada akciğer embolisi hastalığına benzer bir klinik tablo oluşturuyor. Maalesef ameliyat olmak zorunda bu hastalar ve pulmaner endertektum ile bu kurumda 600'den fazla bir ameliyat tecrübemiz var ve Avrupa'daki sayılı 5 merkezden biriyiz. Bu ameliyatlarımızı da başarılı bir şekilde yaparak hastalarımızı sağlıklarına kavuşturuyoruz. Bu hastamız geçen hafta ameliyat oldu, bugün yedinci günü ve taburcu oluyor. Hiçbir problemimiz yok şu an. Artık bu hastalığın nüksetmeyeceğini düşünüyoruz" dedi.

 

"DAHA DİKKATLİ OLMALARI GEREKİYOR

 

Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Serpil Taş ise, "Bu bizim için farklı bir vaka. Biz hastanemizde 2011 yılından beri akciğer damar pıhtısı olan hastalarımızı temizliyoruz. Ama maalesef Pınar Hanım'da çıkan materyal pıhtı değil. Daha önce 3 hastada görülmüştü. Daha önce hastamıza varis tedavisinde uygulanan yapıştırma işleminde kullanılan glue, maalesef bir komplikasyon olarak toplardamar vasıtasıyla akciğer damarlarının içine gitmişti. Çıkardığımız cisim tamamen yabancı cisim embolisiydi. Varis operasyonunda bu maddeyi kullanan arkadaşlarımızın daha dikkatli olmasını istiyoruz" dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı