Haber
06 Aralık 2017 - Çarşamba 11:16
 
İzmit’te son mecliste Ensar tartışması
İzmit Belediye Meclisi’nin aralık oturumunda 20 madde görüşüldü. Ensar Vakfı ile ortak hizmet projesine CHP’liler karşı çıktı. Konuyla ilgili tartışmalar yaşandı
TEKNOLOJİ Haberi
İzmit’te son mecliste Ensar tartışması

İzmit Belediye Meclisi’nin 2017 yılı son toplantısı, önceki gün gerçekleştirildi. ENSAR Vakfı Kocaeli Şubesi ile İzmit’te yaşayan gençlere yönelik mesleki eğitim, öğretim, kurs, kültür ve sosyal içerikli faaliyetlerinin ortak hizmet projesi olarak yapılması ve protokol imzalanması için İzmit Belediye Başkanı’na yetki verilmesi teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. CHP’nin söz konusu maddeye muhalefet şerhi koymasına rağmen kabul edilen madde hakkında değerlendirmede bulunan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Amacımız gençlere hizmet sunmak, kurumlara takılıp kalmayın” dedi.


MUHALEFET ŞERHİ
Ensar Vakfı’yla protokol imzalanması ile ilgili olan madde hakkında konuşan CHP’li Meclisi Üyesi Birol Sağlam, “Belediyemiz söz konusu teklif ile eğitim öğretim kurs kültür ve sosyal içerikli faaliyetlerin gerçekleşmesi için ilgili vakıf ile işbirliği yapma düşüncesindedir. Ensar Vakfı 1979 yılında kurulmuş ülkemiz insanının manevi dinamiklerini zenginleştirmek din ve ahlak eğitimi ile değerler eğitimi konusunu ulusal ve uluslararası düzeyde kendine amaç edinmiştir. Ensar vakfı devletin yükünü azaltıcı hangi yönde hizmet vermektedir?” diye konuştu. 


“MECLİSİN BAŞKANI BENİM”
Açıklamalarına devam eden Sağlam, “Yine ilgili kanun gereği kamu yararına vakfın gelirlerinin üçte ikisini kamu hizmetleri için harcamak kuralını yerine getirmiş midir? Bu yasadışı bir faaliyettir. Bir suçun hasıl olduğu ortadadır. Bakanın buna sahip çıkması doğru değildir” dedi. Sağlam’ın bu sözlerine cevap veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise, “Bakanı bırakın, bakanı ayrı değerlendirirsiniz. Bu meclisin başkanı benim. Yeri geldiği zaman konuşmanızın içeriğine müdahale ederim. Nerdeyse benim yerime oturup meclisi yöneteceksin. Süreniz 10 dakika. Lütfen konuşmanızı ilgili konuya odaklayarak tamamlayın” şeklinde konuştu. 


 ‘SUÇLAR VE CEZALAR ŞAHSİDİR’
Sağlam’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut, “Kamu kurumları STK’larla işbirliği yaparlar. STK’lar bir anlamda devletin boşluklarını doldururlar. Mesela Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile belediyemizin protokolü var. Suçlar ve cezalar şahsidir. Bir suçu vakfın tamamına genişletmek yanlıştır. Son derece insaftan uzak bir yaklaşımla eleştirildik. Bir vakıf o suçla anılacaksa CHP Genel merkezinde genel başkanın içerisinde olduğu bir görüntü ortaya çıkmıştı. Siz bu genel başkanın yaptığından sorumlu musunuz?” diye konuştu. 


“SANA MI SORACAKTIM?”
Bulut’un ardından konuşan CHP’li Veli Beyaztaş, “İbrahim Bulut bir kışkırtmacılık, meclis ortamını germe görevini üstlenmiş. Bari belediye başkan yardımcısı olmasaydı” dedi. Bunun üzerine araya giren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Lütfen haddimizi bilelim. İşinize bakın siz. Sana mı soracaktım kimi alacağımı?” dedi. Beyaztaş bunun üzerine, “Konuşma özgürlüğümüz var. İbrahim Bulut koca bir kuruma hakaret ederken neden müdahale etmiyorsunuz?” dedi.


“HERKES KENDİ AYNASINA BAKSIN”
Sözlerinin devamında Beyaztaş, “Biz meclisi germek için çaba göstermedik. Bir siyasi partinin temsilcileri olarak buradasınız. Geçtiğimiz ay ben ENSAR Vakfının avukatı değilim demiştiniz. Herkes kendi aynasına baksın. ENSAR Vakfını bu kadar sahiplenmeyin. Tapusu sizde mi? Koskoca İzmit Belediyesi olarak bu işbirliğini yapmak çok büyük bir ihtiyaç mıdır? İzmit belediyesi bu protokolü imzalamazsa ne kaybedecek?” şeklinde konuştu. 


“KURUMLARA TAKILMAYIN”
Madde hakkında son sözü söyleyen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Kişiler hata yapabilir. Kişilerin ağır ahlaksızlıklar yapması o kurumu tümüyle bağlamaz. Belediyemizde bile sorumluluk makamındaki biri hata yaparsa benim yüzüm kızarır. Her kuruluşun içerisinde hata olması o kuruluşun hukuk önünde yok sayılmasına neden olmuyor. Bu kuruluş bir din dersi sınırında tutuldu. Böyle bir şey yoktur. Biz her kuruluşla iyi projeler gelirse yaparız. Bize müracaat edildi, biz bunu kabul ettik. Her kuruluşla ilişkiye girebiliriz. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile biz gayet güzel bir şekilde çalışıyoruz. Halisane çalışan insanları rencide etmemeliyiz. Bu belediye herkesin belediyesi. Bizim derdimiz orada yaptığımız gençlik merkezinde gençlerimizi orada faaliyet yapacak bir durum oluşturmak. Kurumlara takılıp kalmayın. Biz yasalar önünde bir yanlış yapmıyoruz. Derdimiz gençlere hizmet sunulmasıdır” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı