Haber
11 Ağustos 2018 - Cumartesi 10:42
 
İşyerinde mutlu olmanın yolları
Günün büyük bir kısmının geçirildiği işyerinde mutlu olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?
GÜNCEL Haberi
İşyerinde mutlu olmanın yolları

İş yerinde mutsuzluk yaşamanın temel sebepleri işini sevmemek, çalışma koşulları ve çevre koşullarından kaynaklı olabiliyor. İşinizi sevmek, iş arkadaşlarınızla anlaşabilmek, işinizle ilgili yeni şeyler öğrenmek gibi birkaç temel konuyu düzene sokarak iş hayatınızda mutluluğu yakalayabilirsiniz.

 

İşinizi sevin: İş hayatında mutluluğu yakalamanın en temel aşaması işi sevmek. Yaptığınız işten keyif almak, işinizde başarıya ulaşmak ve yükselme hevesiniz olduğu müddetçe iş hayatınızda mutluluğu yakalarsınız. Yaptığınız işi sadece maddiyat kaynaklı olarak değil, verim sağlamak amaçlı düşünmelisiniz. Zorlayıcı iş hayatında mutlu olmanız mümkün değildir ve en kötüsü de bu durum motivasyonunuza doğrudan yansır. Bu nedenle yaptığınız iş her ne olursa olsun onu benimsemelisiniz.

 

İşinizi sadece para kazanmak için yaparsanız hiçbir zaman yaptığınız işten mutluluk duymazsınız. Bu düşüncede olan insanların iş yerinde mutlu olması mümkün olmaz. Onlar için mutluluk mesainin bitmesi ve tatil günlerinin gelmesi olur.

 

İş arkadaşları ile anlaşabilmek: İş arkadaşlarıyla diyaloglarınız iyi ise işinizi de seversiniz. Kısa molalarlarda keyifli sohbetler zamanınızın hızlı geçmesini sağlar ve işinize odaklanmanızı kolaylaştıran bir etkendir. Örneğin; yemek molasında iş arkadaşlarınızla birlikte sohbet etmek ve gülebilmek sizi işinizdeki yoğun tempodan uzaklaştırır ve motivasyonunuzu artırır. Huzurlu ve iyi htiğiniz ortamda yaptığınız iş size mutluluk verecektir.

 

Pozitif iletişim: Pozitif iletişim de oldukça önemlidir. İş hayatında kimi zaman bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sorunu çözmek için diğer çalışanlarla iletişim kurmak ve yardımlaşmak oldukça önemlidir.

 

Adil yönetim anlayışı: Değer veren, adil yönetim anlayışı olmalıdır. İş yerinde ayrım yapılmaksızın her çalışana adil yaklaşan bir yönetici veya patron işinizi sevmenize sebep olur. Verimlilik artar. Keyifli ve değer görülen bir ortamda çalışmak pazartesi sendromunu yaşamamanız için bir sebeptir.

 

İş yerinde yeni şeyler öğrenmek: Sürekli aynı şeyleri yapmak her insanı bir süre sonra sıkar. İşinizle ilgili yeni şeyler öğrenmek, yeni uygulamalar gerçekleştirmek sizi daha çok motive edecektir. İşinizde daha üst kademeye çıkmanız ve bunun için hedef koyup çabalamanız da işinize bağlılığınızı artıracaktır.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı