Haber
12 Temmuz 2018 - Perşembe 14:19
 
İşte rapor:Yağmur yağdı, sel oldu, çakılı alıp götürdü
8 Temmuz Pazar günü Tekirdağ-İstanbul seferini yapan trenin Çorlu’da raydan çıkmasıyla gerçekleşen, beş vagonun devrildiği kazayla ilgili ilk rapor açıklandı.
GÜNCEL Haberi
İşte rapor:Yağmur yağdı, sel oldu, çakılı alıp götürdü

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’nün 24 kişinin yaşamına mâl olan kazayla ilgili ilk tespitleri şöyle:

 

Kaza öncesinde saat 14:25 ile 14:55 arasında metrekareye 27,4 kilogram yağmur yağdı.

 

Yağmur, sele dönüştü. Sel, menfez ile ray arasındaki bir metre yükseklik ve 10 metre genişlikteki toprak ve çakılı alıp götürdü.

 

Rayların altı tamamen boşaldı. Sel, ray ve traverslerde herhangi bir soruna yol açmadı. Raylar kopsaydı, demiryolu alt yapısını bir ağ gibi saran sinyal sistemi uyarı verecekti.

 

150 yıldır böylesi bir taşkının yaşanmadığı bölge, “riskli alan” kapsamında değildi.

 

DSİ VE METEOROLOJİDEN YAĞIŞ TAHMİNLERİ İSTENDİ

TCDD, kaza sonrasında iklimde ve yağış rejimindeki köklü değişikliği de göz önüne alarak Devlet Su İşleri ve Meteoroloji Genel Müdürlükleri ile temasa geçti.Yağış rejimine ilişkin kısa ve orta vade projeksiyonları, su debileri ve tahminleri istendi. 

 

Alınan bu veriler ışığında ülke genelindeki menfezler dahil tüm demiryolu alt yapısı rutin bakımlar dışında masaya yatırılacak. Gerekli görülen bölgelerde alt yapı daha da güçlendirilecek.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı