Haber
08 Ekim 2019 - Salı 11:59
 
İşte ilimize en çok turist gönderen 5 ülke!
Turizm Çalıştayı’nın ilk gününde Kocaeli’nin turizmi hakkında bilgi veren Vali Hüseyin Aksoy, İlimize en çok turist gönderen 5 ülkenin Romanya, Suudi Arabistan, Almanya, Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyet olduğunu söyledi
KOCAELİ Haberi
İşte ilimize en çok turist gönderen 5 ülke!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür Turizm Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle Kocaeli turizminin 2023 hedefleri için yapılacak çalışmaların belirleneceği Turizm Çalıştayı düzenledi. 8-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan çalıştayın ilk basamağı dün gerçekleşti. Başiskele’de bulunan Tryp by Wyndham Otel’de yapılan Kocaeli Turizm Çalıştayına; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, TURSAB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Canatan, İMEAK DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Türkiye Sağlık Turizm Derneği Başkanı Ergin Birdal, TEMA Vakfı Başkanı Nermin Tol, ilçe kaymakamları ve çok sayıda turizm temsilcisi katılım sağladı.

 

KOCAELİ’NİN GÜZELLİKLERİNİ GÖREBİLİR

 

Kocaeli Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Harun Çıtak yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ekonomide turizm bir lider pozisyonunda. Yapmaya çalıştığımız bazı noktalarda kısır kalmış herkesin o fazla gelip gitmediği ya da bilmediği yerlerde işletmeciler bulmak, onlarla görüşüp buraları aktif hale getirmek Kocaeli için en fazla yapılabilen günübirlik turlar oldu. Sapanca, Maşukiye, Kartepe, Yuvacık’ta treaking turları. Kocaeli çok daha fazlasını hak eden bir yer. Konaklamalı bir turizmi geliştirmek daha doğru olacaktır. Anadolu’ya giden herkes Kocaeli’yi arka bahçe olarak kullanabilir ama turizm noktasında reklam anlamında sıkıntı olduğunu düşünüyoruz. Kooperatifler kurulup insanları belirli yerler götürürse insanlar buradan itibaren yürüyüp Kocaeli’nin doğal güzelliklerini görebilir.”

 

İMKANLARI HAYATA GEÇİRMELİYİZ

 

KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, “Son dönemde hızla büyüyen ülkemizin turizm alanında da büyük önemde büyüğü herkesin bilgisi dahilindedir. Ülkemiz turizm açısından önemli gelişmeler yaşadı. 46 milyona yakın turiste ev sahipliği yaptı. 25 milyar dolar gelir elde eden ülkemizin ekonomisine turizm büyük katkı sağlamıştır. Kentimiz ülkemizin sanayisine katkı sağlayan önemli iller başında gelmektedir. Kocaeli artık sanayi ile anılan bir kent olmanın ötesine geçen her alanda rekabetçi bit kent olmalıdır. Üniversitemiz ve diğer paydaşlarının da katılımıyla çok dinamik işler yapılmıştır. Kentimiz turizm her çeşidine imkan sağlayan bir şehirdir. Elimizde bulunan bu imkanları hayata geçirmeliyiz. Kaynakları ve hedefleri doğru belirlemeliyiz. Üniversitemiz kentimizin mevcut potansiyelinin farkındadır” şeklinde konuştu.

 

6 MAVİ BAYRAKLI SAHİLİMİZ VAR

 

“Kocaeli’nin turizm hedeflerinin artırılması için güzel adımlar bu çalıştaydan çıkacaktır.” Diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kocaeli turizm potansiyeli açısından önemli bir şehirdir. Ancak bu potansiyel henüz keşfedilmedi. Kocaeli için şimdiye kadar yapılan en önemli turizm çalışması 7 yıl önce başlatılmıştır. Yürüyüş parkurlarımız 52’den 108’e çıkarılıyor. Toplamda bin 500 kilometre olan parkur, 2 bin 50 kilometreye çıkarılacak. Ormanya inanılmaz bir destinasyon oldu. Günlük 20-30 bin civarında katılımcı oluyor. Bu hafta sonu neredeyse daha fazla artıyor. Kocaeli’de toplam 6 mavi bayrakla sahilimiz var. SEKA’da endüstriyel bir dönüşümümüz var. Kocaeli yöresel yemekler hazırlandı ve albüm basıldı. Hediyelik eşyalarla ilgili KOMEK ve el sanatları kurslarında ki kursiyerlerimizin özel tasarımları var. Yıllardır ilimizde fotoğraf çalışmaları ve yarışmaları yapılıyor. Önümüzde ki sene başka değerlerimizin de ortaya çıkması için çalışma yapacağız. Gebze’de Hanibal’ın mezarı var. Seneye burada çok ziyaret olacaktır. Hünkar çayırı da bizim için önemlidir” diye konuştu.

 

KARTEPE ZİRVESİ 27’SİNDE YAPILACAK

 

Sözlerinin devamında Başkan Büyükakın, “Kitap fuarımız ulusal anlamda turizm için önemli bir fırsat. Bunun yanında ayın 27’sinde yapılacak Kartepe Zirvesi kentimiz için marka değeri olmaya devam ediyor. Kongre turizmi başlığında aslında biz de büyükşehir belediyesi bünyesinde uluslararası çapta etkinlik yaparak kongre turizmine katkı sağlayacak bir çaba içinde olacağız. Kongre merkezimizin de inşa faaliyetleri tamamlandı. Kabul işlemleri yapıldı. Bin 350 kişili merkezi yakında hizmete alacağız. Kocaeli’nin önemli turizm şehirlerinden biri olacağına inanıyorum. ” şeklinde konuştu.

 

2010 YILI İTİBARİYLE ARTTI

 

Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Kocaeli ili sanayi şehri olarak anılsa da yapısı ve konumu itibariyle turizm şehri olduğunu biliyoruz. Turizm ve spor alt yapısıyla önemli bir yerdedir. Kocaeli’nin coğrafi konumu, doğal değerleri, zengin kültürü, termal kaynakları, spor olanakları, 4 mevsime hitap eden spor olanaklarıyla turizm payının daha da artması mümkündür. 2010 yılı itibariyle turizm payı artmıştır. Konaklama turist sayısı 10 yıl önce toplam binde 6 iken, şu an yüzde 1 seviyesi aşamasındadır. Eylül ayı itibariyle ilimizde 158 konaklama alanında 14 bin 339 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Son 10 yıllık dönemde 3 katına ulaşmıştır 2 adet olan 4 ve 5 yıldızlı otel sayısı 20’ye ulaşmıştır. Yatak kapasitemiz 16 bine yaklaşacaktır. İlimize en çok turist gönderen 5 ülke: Romanya, Suudi Arabistan, Almanya, Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyetidir. Bu ülkelerden gelen turistler, Kocaeli’ye gelen yabancı turist sayısının yüzde 31’ini oluşturmaktadır” 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı