Haber
19 Eylül 2017 - Salı 09:11
 
İşte Barzani'nin referandumu erteme şartı!
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, referandum inadından vazgeçmiyor. İngiliz Savunma Bakanı'nın referandumu erteleme talebine Barzani'den şartlı yanıt geldi.
GÜNCEL Haberi
İşte Barzani'nin referandumu erteme şartı!

Erbil'e gelen İngiliz Savunma Bakanı'nın referandumu ertele talebine cevap veren Barzani, uluslararası garanti olmadan referandumun ertelenmeyeceğini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon ve beraberindeki heyetle Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda görüştü.

Başkanlık ofisinden yapılan açıklamada, Barzani ve Fallon'un 25 Eylül'de düzenlenecek bağımsızlık referandumunu ele aldıkları ifade edildi. Açıklamada Fallon'un Barzani'ye referandumun ertelenip, Bağdat ile diyaloğa geçilmesini ve bu süreçte uluslararası toplumun gözetiminde açık bir şekilde görüşüleceğini önerdiği aktarıldı.

BARZANİ'NİN REFERANDUMU ERTLEME ŞARTI

Referandumun ertelenmesi teklifine karşılık Barzani'nin ise Fallon'a şunları söylediği kaydedildi: "Diyalog da bağımsızlığa ulaşmak için bir vesiledir. Ancak şimdiye kadar sunulan teklifler bağımsızlık diyaloğu ve Bağdat'ın bağımsızlık için diyaloğa hazır olduğu garantisini içermiyor. Bu yüzden ne olduğu bilinmeden ve uluslararası garanti verilmeden sadece Bağdat ile diyaloğa geçilmesi uğruna referandum ertelenmeyecektir."

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı